Meme kanseri cerrahisi geçiren kadınlarda sosyal destek, yalnızlık ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determination of social support, loneliness and anxiety levels in women undergoing breast cancer surgery
- Tez No: 617500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma meme kanseri cerrahisi geçiren kadınlarda sosyal destek, yalnızlık ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde meme kanseri nedeniyle ameliyat olan kadınlar, örneklemini 10 Eylül 2018-10 Şubat 2019 tarihleri arasında hastaneye tedavi ve kontrol amaçlı gelen, araştırmaya katılmaya gönüllü 135 kadın oluşturdu. Araştırmanın verilerinin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından literatüre göre hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği-21, UCLA Yalnızlık Ölçeği–III kullanıldı. Araştırmanın verileri IBM SPSS Statistics 21 programında analiz edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, en düşük- en yüksek değerler, ortalama ve standart sapma, iç tutarlık analizi, bağımsız gruplarda t testi ve Mann Whitney U analizler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional study to determine the levels of social support, loneliness and anxiety in women undergoing breast cancer surgery. The population of the study consisted who underwent surgery for breast cancer in Kocaeli University Research and Application Hospital, the sample of the study consisted of 135 women who came to the hospital for treatment and control between September 10, 2018 and February 10, 2019 and volunteered to participate in the study. In order to obtain the data of the study,“Personal Information Form”, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Depression, Anxiety, Stress Scale21, UCLA Loneliness Scale – III prepared by the researchers were used. The data of the research were transferred to computer and analyzed in IBM SPSS Statistics 21 program. Descriptive statistics (number, percentage, lowest-highest values, mean and standard deviation), internal consistency analysis (Chronbach's alpha internal consistency coefficient), parametric (t test in independent groups) and nonparametric (Mann Whitney U) analyzes were used in the analysis of the data.