Bipolar bozukluğu olan hastaların bakım vericisinin duygu dışavurumunun, ruhsal hastalık inancının ve başetme biçiminin incelenmesi
Research of emotion expression, belief in mental illness and coping style of caregiver in patients with bipolar disorder
- Tez No: 617513
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, bipolar bozukluğu olan hastaların bakım vericisinin duygu dışavurum düzeyini, biçimini ve oranını belirlemek, duygu dışavurum düzeyini, biçimini, duygu dışavurumunun düşük ve yüksek olmasını etkileyen faktörleri değerlendirmek, bakım vericilerin duygu dışavurumu ile ruhsal hastalığa yönelik inançları ve başetme biçimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitm Araştırma Hastanesi erkek ve kadın akut psikiyatri servisinde 07.11.2017-07.02.2018 tarihleri arasında yatan, bipolar bozukluk tanılı hastaların birincil ilişkide olduğu 74 bakım vericisi oluşturmuştur. Çalışmaya katılan bakım vericilerden veriler; hastanın ve bakım vericinin sosyodemografik ve diğer özelliklerini içeren yarı yapılandırılmış görüşme formu, Dışa Vurulan Duygulanım Ölçeği (DDÖ), Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHİÖ), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal-Wallis, Ki-Kare testi, Man Whitney U testi ve korelasyon testi kullanılmıştır. Bakım vericilerin toplam duygu dışavurum puan ortalaması 19,89± 6,76,“aşırı duygusal düşkünlük”“ alt boyut puan ortalaması 8,94±3,42, eleştirel/ düşmancıl”alt boyut puan ortalaması 8,87±4,34 olarak saptanmıştır. Bakım vericilerinin %58,1'inin duygu dışavurumu yüksek, %41,9'unun duygu dışavurumu düşük olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the rate and form, level of emotion expression of caregiver in patients with bipolar disorder; to evaluate the factors affecting low and high emotion expression, the level and form of emotion expression; to investigate the relationship between caregivers' expression of emotion and their beliefs and coping styles. Descriptive and sectional universe of the study, Prof. Dr. Mazhar Osman Bakırköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital consisted of 74 caregivers who were hospitalized in the male and female acute psychiatry service between 07.11.2017-07.02.2018, with the primary relationship of bipolar disorder patients. Data from caregivers participating in the study; Sociodemographic and other characteristics of the patient and the caregiver were obtained through the semi-structured interview form, the Expressed Affective Scale (DDS), the Mental Beliefs Scale (MRS), and the Coping Attitude Rating Scale (COPE). Number-percentage calculations, Kruskal-Wallis, Chi-Square test, Man Whitney U test and correlation test were used to evaluate the data. Total expressed emotion scores of caregivers were found to be 19.89 ± 6.76, mean emotional sub-dimension score of 8.94 ± 3.42, and mean of critical / hostile subdimension score of 8.87 ± 4.34. It was found that 58.1% of the caregivers had high expressed emotion and 41.9% of them had low expressed emotion.