Bipolar bozukluğu olan hastaların çocuklarının ruhsal durumlarının incelenmesi
Examining the mental status of children of patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 900145
  2. Yazar: ASLI URUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, bipolar bozukluğu olan hastaların çocuklarının ruhsal durumlarını incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı araştırma deseninde yapılan araştırmanın örneklemini, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine ve Sivas Numune Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran veya kontrol muayeneleri nedeniyle ayaktan takip edilen 168 bipolar bozukluğu olan hastaların çocukları oluşturmuştur. Veriler, Bilgi Formu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatiksel analizinde, Kruskall Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Dunn Testi, Varyans Analizi ve Post Hoc Analizi kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkilerde pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the mental states of children of patients with bipolar disorder. The sample of the study, which was conducted in a descriptive research design, consisted of the children of 168 patients with bipolar disorder who applied to Sivas Cumhuriyet University Application and Research Hospital Psychiatry Polyclinic and Sivas Numune Hospital Psychiatry Polyclinic or were followed up as outpatients due to control examinations. Data were collected using the İnformation Form and Brief Symptom İnventory. In the statistical analysis of the data, Kruskall Wallis Test, Mann Whitney U Test, Dunn Test, Analysis of Variance and Post Hoc Analysis were used. Pearson correlation analysis was used in inter-scale relationships.