Hemşirelerin maneviyat ve manevi bakım düzeyleri ile duygusal emek davranışları
Spirituality and spiritual care levels of nurses and their emotional labor behaviors
- Tez No: 617525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin maneviyat ve manevi bakım düzeyleri ile duygusal emek davranışlarını ve bunlar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik tipte yapılmıştır. Araştırma Kayseri ilinde bulunan bir hastanenin yataklı servislerinde görev yapan, çalışma kriterlerine uyan ve çalışmayı kabul eden 313 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Tanıtım Formu, Maneviyat ve Manevi Bakım Dereceleme Ölçeği (MMDBÖ), Manevi Destek Algısı Tespit Ölçeği (MDATÖ) ve Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği (HDEDÖ) kullanılmıştır. Veriler gerekli sözel ve yazılı onamlar alındıktan sonra yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız iki örnek t testi, tek yönlü varyans analizi, Duncan testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and analytic research was carried out to determine spirituality and spiritual care levels of nurses, and their emotional labor behavior, as well as the relationship among them. The research was carried out with 313 nurses working in inpatient wards of a hospital in Kayseri who met the research criteria and accept to participate in the study. As data collection tools, Personal Introductory Form, Spirituality and Spiritual Care Rating Scale (SSCRS), Spiritual Support Perception Scale (SSPS) and Emotional Labor Behavior Scale of Nurses (ELBSN) were used. After getting the necessary verbal and written approvals of the participants, the researcher gathered the data gathered through the face-to-face interview technique.