N-methyl-D-aspartat reseptör blokajı karşısında resveratrol ve n-asetilsistein kombinasyonunun koruyucu etkisi
The protective effect of combination of the resveratrol plus n-acetylcysteine against the blockade of the N-methyl-D-aspartate receptor
  1. Tez No: 617526
  2. Yazar: AZİZ AHMET GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SIRRI AKOSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
N-Methyl-D-Aspartat (NMDA) reseptörleri glutamaterjik sisteminin en önemli faktörlerindendir. NMDA reseptör hipofonksiyonu şizofreni semptomlarından da olan lokomotor hiperaktiviteye sebep olur. Bu reseptörün hipofonksiyonuna aynı zamanda onun bir antagonisti olan MK-801'inde sebep olduğu deney hayvanları üzerinde gözlemlenmiştir. Sunulan bu çalışmada fareler üzerinde MK-801 kullanılarak lokomotor hiperaktivite oluşturulması hedeflenmiş ve oluşan hiperaktiviteye karşı koruyucu olarak resveratrol ve n-asetilsistein antioksidan kombinasyonunun en düşük etkin dozu araştırılmıştır. Bu amaçla 84 adet dişi fare alınmış, fareler gruplarda eşit sayıda olacak şekilde 14 eşit gruba ayrılmıştır. Koruyucu amaçlı olarak verilen antioksidan kombinasyonu 8 grupta resveratrol (50, 40, 20 ve 10mg/kg- intraperitoneal (i.p.)) ve n-asetilsistein (100, 80, 40 ve 20mg/kg-i.p.) sırasıyla kombin yapılarak tatbik edilmiştir. İlacın vücutta akut ve subakut etkisini gözlemleyebilmek için oluşturulan bu 8 grubun 4'ü akut (1 gün) ve 4'ü de subakut (4 gün) olarak belirlenmiştir. Diğer gruplarda kontrol (10ml/kg FTS-i.p.), MK-801 (1mg/kg-i.p.), clozapine (pozitif kontrol (5mg/kg-i.p.)), clozapine (5mg/kg-i.p.)+MK-801 (1mg/kg-i.p.), resveratrol (50mg/kg-i.p.) ve n-asetilsistein (100mg/kg-i.p) olarak belirlenmiştir. İlaç enjeksiyonlarından sonra fareler açık alan testine tabi tutulmuş, 10 dk boyunca kameraya kaydedilmiş ve katettikleri mesafe ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre farelerde akut uygulamalarda antioksidan kombinasyonlarının lokomotor hiperaktivite üzerinde daha etkin olduğu, subakut durumlarda ise daha az koruyucu etki gösterdiği tespit edilmiştir. Resveratrol ve n-asetilsisteinin MK-801'in akut uygulamalarında daha düşük dozlarda bile etkin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
N-Methyl-D-Aspartate (NMDA) receptors are the most important factor of the glutamatergic system. The hypofunction of this receptor causes locomotor hyperactivity such as schizophrenia. The animal experiments revealed that the MK-801- antagonist of the NMDA receptors, also occur the hypofunction of this receptor. In the present study, it was aimed that to find the effective lower dose of the combined antioxidants such as resveratrol and n-acetylcysteine (NAC) against the locomotor hyperactivity induced with the MK-801. For this aim, the 84 female mice were divided into 14 groups, equally. The drugs resveratrol (50, 40, 20 and 10mg/kg- intraperitoneally (i.p.)) and NAC (100, 80, 40 and 20mg/kg-i.p.), were combined, respectively. These combined doses were administered to the acute (1 day) and subacute (4 days) groups. Beside the combined drug groups, control (physiological saline administered 10ml/kg, i.p.), MK-801 (1mg/kg-i.p.), clozapine (5mg/kg-i.p.), clozapine (positive control- 5mg/kg-i.p) + MK-801 (1mg/kg-i.p.), resveratrol (50mg/kg-i.p.) and NAC (100mg/kg-i.p.) groups were also designed. After the drug administrations, the travelled distance of the animals were recorded with the video camera in the open field test device for 10 minutes. According to the findings, in the acute groups the drug combination was successful on the locomotor hyperactivity than the subacute. The drug combination is also successful even at the lower dose.