Talus osteokondral lezyonlu hastalarda ağrı şiddeti, ağırlık aktarma, taban altı basınç duyusu, postüral kontrol ve işlevsel seviyenin incelenmesi
Investigation of pain intensity, weight bearing, plantar foot sensation, postural control and functional level in patients with osteochondral lesion of talus
- Tez No: 617531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ERDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, talus osteokondral lezyon (TOL) hastalarının ağrı şiddeti, ağırlık aktarma, taban altı basınç duyusu, postüral kontrol ve işlevsel seviyelerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, TOL tanısı almış 25 hasta ve benzer özellikte 25 sağlıklı kontrol alındı. Hastaların ve sağlıklı kontrollerin yaş, boy, kilo, baskın taraf, eğitim düzeyi ile hastaların etkilenen taraf, özgeçmiş ve yakınma süreleri kaydedildi. Hastalarda ağrı şiddeti numerik ağrı değerlendirme ölçeği, ağırlık aktarma asimetrisi iki adet dijital ağırlık ölçer, taban altı basınç duyusu hafif dokunma, iki nokta ayrımı ve vibrasyon testleri ile postüral kontrolün statik denge değerlendirmesi“tek ayak üzerinde denge testi”ve dinamik denge değerlendirmesi“Y denge testi”ile işlevsel seviye,“kalk ve yürü testi”,“tek topukta yükselme testi”ve ayak-ayak bileği araştırması (FAOS) ile değerlendirildi. TOL hastalarının ağrı şiddeti ortalaması 6.64±1.86 olarak bulundu. TOL hastalarının gözler açık ağırlık aktarma asimetrileri sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında fark (p0.05) bulundu. TOL hastaları ve sağlıklı kontrollerin taban altı basınç duyu sonuçlarında ayak tabanı orta iki nokta ayrımı ve vibrasyon duyusu arasında fark (p0.05) bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the pain, weight-bearing, plantar pressure sensation, postural control, and functional levels of patients with osteochondral lesion of talus (OLT).25 patients with OLT and 25 healthy individuals with similar characteristics were included in the study. The age, height, weight, dominant side, education level of the patients and healthy individuals, the affected side of the patients, cause of trauma, and the duration of the pain were recorded. Pain severity was questioned with numeric pain rating scale, weight-bearing asymmetries were evaluated with two digital weight scales, and light touch, two-point discrimination and vibration tests were used for plantar pressure sensation evaluation of patients and healthy subjects. One-foot standing test was used for static balance assessment and Y balance test was used for dynamic balance assessment of postural control. Functional level was assessed using the“up and go test”,“stand-on heel test”and the foot-ankle outcome score (FAOS). The mean pain severity of patients with OLT was 6.64±1.86. It was found that eyes open weight bearing asymmetry of patients with OLT was different (p0.05) when eyes closed weight bearing asymmetry was compared. When patients with OLT and healthy individuals were compared middle area two-point discrimination were increased and vibration sensations were decreased (p0.05) between light tuch sensation, trans-metatarsal and heal two-point discrimination.