Derin talus osteokondral lezyonlarının cerrahi tedavisinde; mozaikplasti tekniği ve otolog kemik greft ile hücresiz çatı implantı (skaffold) tekniğinin radyolojik ve klinik olarak prospektif karşılaştırılması
Prospective comparison of mosaicplasty technique and autologous bone graft with cell-free scaffold technique in the surgical treatment of deep osteochondral lesions of the talus: Radiological and clinical results
- Tez No: 754857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARMANGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Talus osteokondral lezyonlarının tedavisinde uygulanan çok sayıda cerrahi teknik mevcuttur. Her cerrahi tekniğin farklı avantaj ve dezavantajları vardır. Bu çalışmada derin talus osteokondral lezyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan“mozaikplasti”tekniği ile yeni tanımlanmış tam artroskopik bir yöntem olan“otolog kemik greft ile hücresiz çatı implantı (skaffold)”tekniğinin radyolojik ve klinik olarak karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2019 – Temmuz 2021 tarihleri arasında derin talus osteokondral lezyonu nedeniyle cerrahi tedavi planlanan 30 hasta randomize olarak,“mozaikplasti”tekniği veya“otolog kemik greft ile hücresiz çatı implantı (skaffold)”tekniği uygulanmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Hastalar prospektif olarak takip edilmiş, ameliyat öncesi ve sonrası klinik değerlendirmeleri VAS ağrı skoru ve AOFAS arka ayak skorlaması kullanılarak yapılmıştır. Radyolojik değerlendirme MRG ile yapılmış, postoperatif MOCART skorları kaydedilmiştir. Bulgular: Derin talar osteokondral lezyonu olan 30 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. 15 hastaya“mozaikplasti”, 15 hastaya“otolog kemik greft ile hücresiz çatı implantı (skaffold)”uygulanmıştır. Hastaların 14'ü kadın, 16'sı erkek; yaş ortalaması 38,1'dir. Postoperatif 6. ve 12. aylardaki VAS ve AOFAS skorlarında her iki tedavi grubunda da preoperatif döneme göre iyileşme olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: There are various surgical techniques applied for the treatment of osteochondral lesions of the talus. Each surgical technique has different advantages and disadvantages. In this research, it was aimed to compare radiologically and clinically the“mosaicplasty”technique, which is frequently used in the treatment of deep osteochondral lesions of the talus, and the newly defined all-arthroscopic method,“autologous bone graft with cell-free scaffold”technique. Materials and methods: Between September 2019 and July 2021, 30 patients, who were scheduled for surgical treatment due to deep osteochondral lesions of the talus, were randomly divided into two groups, either using the“mosaicplasty”technique or the“”autologous bone graft with cell-free scaffold“ technique. The patients were followed prospectively, and their preoperative and postoperative clinical evaluations were made using VAS pain score and AOFAS hindfoot score. Radiological evaluation was made with MRI, and postoperative MOCART scores were recorded. Results: 30 patients with deep osteochondral lesion of the talus were evaluated prospectively. ”Mosaicplasty“ was applied to 15 patients, and ”autologous bone graft with cell-free scaffold“ was applied to 15 patients. 14 of the patients were female and 16 were male; the mean age was 38,1. It was observed that the VAS and AOFAS scores at the 6th and 12th months postoperatively improved in both treatment groups compared to the preoperative period (p0,05). There was no significant difference between the two methods according to the total MOCART scores (p>0,05).