Hemiparetik serebral palsili çocuklarda ev egzersizi olarak ayna tedavisinin el becerileri üzerine
The effects of mirror therapy on manual abi̇li̇ti̇es as home exerci̇se i̇n chi̇ldren wi̇th hemi̇parethi̇c cerebral palsy
- Tez No: 618333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı: "Hemiparetik SP'li çocuklarda ev egzersizi Ayna Tedavisinin çocukların tedavi süreci sonundaki el becerilerinde etkilerini, sadece Bobath terapisi uygulanan çocuklarla karşılaştırılarak araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışmaya toplamda 23 Hemiparetik SP'li çocuk dahil edildi. Çalışma gruplarındaki çocuklar randomize olarak belirlendi. Tüm katılımcılar Denizli Yağmur Çocukları Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Özel Esenyurt Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nden toplandı. Bu kapsamda Serebral Palsili (Hemiparetik) çocuklar KMFÖ (Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) , El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EBSS), Dokuz Delikli Peg Testi, ölçekleri kullanılarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilecek her iki grup için kabul edilme kriterleri olarak; Kaba Motor Sınıflandırma Sistemi'ne (KMFÖ) göre Seviye I,II veya III'e ve El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EBSS) göre Seviye I,II,III ve IV'e uyan ve 4-18 yaş grubu arasındaki Serebral Palsili (Hemiparetik) çocuklar belirlendi. Toplamda her iki grup çocuklar 8 hafta boyunca Bobath Terapisi alırken çalışma grubundaki çocuklara ek ev egzersizi olarak ayna egzersizleri yaptırıldı, telekonferans ve video kayıt yöntemiyle izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study: To investigate effects of Mirror Therapy as home exercise in addition to Bobath Therapy in children with hemiparethic cerebral palsy in coparison with those children who received just Bobath therapy Total 23 children with hemiparethic cerebral palsy were involved in this study. Study groups were chosen randomly. All participants were collected from Denizli Yağmur Rehabilitation Center and Private Esenyurt Special Education and Rehabilitation Center. Children with hemiparethic Cerebral Palsy were evaluated using Gross Motor Function Measurement ( GMFM ), Gross Motor Function Classification System ( GMFCS ), Manual Ability Classification System ( MACS ) and Nine Hole Peg Test ( 9HPT ) scales.Acceptance criteria for both groups were: children with hemiparethic cerebral palcy aged 4-18 years fit with Gross Motor Classification System ( GMFM ) Stage 1,2 and 3 and Manual Ability Classification System ( MACS ) Stage 1, 2, 3 and 4. Children in both groups were given Bobath Therapy for 8 weeks and children in research group did Mirror Therapy as home exercise and watched by teleconferencing and video recording.