Ektopik gebelikte tek doz metotreksat tedavisinin başarısını öngörmede tedavi öncesi β-HCG düzeyi ve 24 saat içerisindeki β-HCG değişiminin önemi
Importance of β-hcg level and β-HCG change in 24 hours for predicting the success of single dose methotrexate treatment in ectopic pregnancy
  1. Tez No: 617577
  2. Yazar: UYGAR TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç Ektopik gebelikte tek doz metotreksat tedavisinin başarısını öngörmede, tedavi öncesi 24 saatteki β-hCG değişiminin retrospektif olarak değerlendirilip, çalışmamızdan elde edilecek veriler ile erken dönemde kullanılabilecek başarı belirteçlerini saptamak, bu belirteçler ile maternal morbidite ve mortalitenin azalmasına katkıda bulunmak, bununla beraber hastaların tedavi uyumlarını arttırıp, tedavi ve yatış maliyetlerini olabildiğince azaltmakır. Materyal – Metod Kliniğimize Ocak 2018 - Aralık 2019 arasında, ektopik gebelik endikasyonuyla tek doz metotreksat tedavisi uygulanan hastaların dosyaları ve kayıtları retrospektif olarak incelendi. Toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan 100 hasta 2 gruba ayrıldı. 1.Grup MTX tedavi başarısız grup (n=50) ve 2.grup MTX tedavi başarılı grup (n=50) olarak belirlendi. Klinik, laboratuvar parametreleri ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular Kriterlerimize uyan toplam 100 hastanın verileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective In predicting the success of single dose methotrexate treatment in ectopic pregnancy, β-hCG change in 24 hours before treatment was evaluated retrospectively, to determine the data obtained from our study and the determinants of success that can be used in the early period, contributing to the reduction of maternal morbidity and mortality with these markers, however, it increases the treatment compliance of patients and reduces the cost of treatment and hospitalization as much as possible. Materials and Methods The files and records of patients who received single-dose methotrexate treatment with an indication of ectopic pregnancy between January 2018 and December 2019 were retrospectively reviewed. 100 patients included in the study were divided into 2 groups. Group 1 MTX treatment failed group (n = 50) and Group 2 MTX treatment successful group (n = 50). Clinical, laboratory parameters and complications were evaluated. Results The data of 100 patients that meet our criteria were analyzed.