Panik değer aralığındaki test sonuçlarının tekrarlanmasının sonuçlar üzerine zaman ve maliyet açısından etkisi
The effect of repeating test results in the panic value range on time and cost
  1. Tez No: 617578
  2. Yazar: SERHAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA ŞULE ELBİRLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: ''Kritik ya da uç değer'' olarak da bilinen ''Panik Değer'' gerekli müdahaleler hemen yapılmadıkça yaşamı tehdit eden bir durumun göstergesidir. Uç değerde çıkan bir testin tekrarlanması raporlanma süresini uzatan bir faktör olarak karşımıza çıkar. Sonucu panik düzeyde çıkan testlerin birçok laboratuvar tarafından tekrarlanması ile ilgili algı söz konusudur. Uzmanlar test sonucundan emin olabilmek için tekrarlama eğilimdedir. Bu da zaman kaybına neden olmaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız Biyokimya laboratuvarımızda panik değerde çıkan test sonuçlarının tekrarlanmasının sonuçlara anlamlı bir etkisinin olup olmadığının ve zaman kaybı ve maliyete etkisinin hesaplanmasıdır. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2015 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında hastanemize başvuran hastaların sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klor, fosfor, glukoz, kreatinin, ürik asit, total bilirubin, amilaz, amonyak, aPTT (Activated Partial Thromboplastin Time) ve INR (International Normalized Ratio) test sonuçlarından kritik ya da uç değer olarak kabul edilenler otomasyon sistemi ile retrospektif olarak tarandı. Test tekrarı nedeniyle oluşan gecikme süresi ve reaktif maliyeti hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızda sonucu panik değerde çıkan sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, klor, fosfor, glukoz, kreatinin, ürik asit, total bilirubin, amilaz, amonyak, aPTT ve INR testleri ile bu testlerin tekrar edilmesiyle elde edilen sonuçları karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Aim: Panic Value, also known as critical or extreme value, is an indicator of a life-threatening situation unless the necessary interventions are performed immediately. Repetition of an extreme test is a factor that extends the reporting period. There is a habit of repeating the tests at the panic level by many laboratories. Experts tend to repeat to ensure the test result. This causes time loss. The aim of this study was to determine whether there is a significant effect of the repetition of the test results at the panic value in our Biochemistry laboratory and the effect of time loss and cost. Materials and methods: Critical or extreme values from sodium, potassium, calcium, magnesium, chlorine, phosphorus, glucose, creatinine, uric acid, total bilirubin, amylase, ammonia, aPTT and INR test results of patients admitted to our hospital between 1 January 2015 and 1 January 2019 were retrospectively screened from automation system. Delay time and reagent cost due to test repetition were calculated. Results: In this study, we compared the results of panic sodium, potassium, calcium, magnesium, chlorine, phosphorus, glucose, creatinine, uric acid, total bilirubin, amylase, ammonia, aPTT and INR tests and the results obtained by repeating these tests.