Adana ilinde sağlık çalışanlarının şiddete uğrama sıklığı ve sağlıkta şiddet konusundaki düşünceleri
Frequency of violence against health workers in Adana province and their opinions on violence against healthcare workers
  1. Tez No: 617589
  2. Yazar: KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİLAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş ve amaç: İş yerinde şiddet tüm dünyada çalışanlar için önemli bir sorun kaynağıdır. Sağlık kurumları iş yeri şiddetine maruz kalma açısından yüksek riskli iş yerleri arasında yer almaktadır. Sağlık kurumlarında yaşanan şiddet olaylarından yalnızca fiziksel şiddet olayları dikkati çekmekte olup psikolojik, cinsel ve ekonomik şiddet gerekli ilgiyi görmemektedir. Bu çalışma, Adana ilinde görev yapan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma sıklığını, karşılaştıkları şiddet türünü, bunları etkileyen mesleki özellikleri belirlemek ve sağlık çalışanlarının şiddetin nedenleri ve sağlıkta şiddete karşı alınabilecek önlemler hakkındaki düşüncelerini ortaya koyabilmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem: Adana ilinde görev yapmakta olan 598 hekim ve 357 yardımcı sağlık çalışanına ulaşılarak 37 soruluk anket çalışması yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza katılan 955 sağlık çalışanının % 48,5,'i erkek, %51,5'i kadındır. Çalışmamıza katılan sağlık çalışanlarının % 85,9'u meslek hayatları boyunca en az bir kez şiddete maruz kalmıştır. En sık karşılaşılan şiddet türü psikolojik ya da sözel şiddet olup şiddetin en fazla hasta yakınları ve erkek cinsiyet tarafından uygulandığı belirtilmektedir. Erkek sağlık çalışanlarının (% 30,1) kadınlara (% 19,2) göre fiziksel şiddete istatistiksel olarak anlamlı olarak daha fazla maruz kaldığı bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının bir günde ilgilendikleri hasta sayısı ile şiddete maruz kalma oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Fiziksel şiddete maruz kalanların (% 39,6), diğer şiddet türlerine maruz kalanlara(% 30,6) göre daha yüksek oranda şikayetçi olduğu bulunmuştur. Sonuç: Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet oranlarının yüksekliği endişe verici düzeydedir ve sağlıkta şiddetin önemli bir sorun olduğu görülmektedir. Bu sorunun çözülebilmesi için hasta, hasta yakınları ve sağlık çalışanları dışında karar alıcılar ile medyaya da önemli görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Workplace violence is a major source of problems for employees all over the world. Health institutions are among the high-risk workplaces in terms of exposure to workplace violence. Only physical violence cases draw attention from the violence events in health institutions. Unfortunately, psychological, sexual and economic violence does not receive the necessary attention. This study was carried out to determine the frequency of exposure of the healthcare workers in Adana province, the type of violence they experienced, and the professional characteristics that affect them. It was conducted to reveal the opinions of health workers about the causes of violence against health workers and the measures to be taken against violence. Materials and Methods: A questionnaire with 37 questions was conducted by reaching 598 physicians and 357 assistant healthcare professionals working in Adana province. While evaluating the findings obtained from the study, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program was used for statistical analysis. Results: Of the 955 healthcare workers respondents, 463 (48,5%) were male, 492 (51,5%) were female. 820 healthcare workers (85.9%) who participated in our study have been exposed to violence at least once during their professional life. The most common type of violence is psychological or verbal violence, it has been found that the violence is mostly used by patient relatives and male gender. Male healthcare workers (30.1%) were found to be exposed to physical violence statistically significant more than women (19.2%). A statistically significant relationship was found between the number of patients examined and treated in one day and the rates of exposure to violence. It has been found that 30.6% of the health workers exposed to violence and 39.6% of the health workers exposed to physical violence report to the judicial authorities. Conclusion: The high level of violence against health workers is alarming and it appears that violence against healthcare workers is an important problem. In order to solve this problem, in addition to patients, patients' relatives and healthcare professionals, the government, healthcare administrators and the media also have important duties.