Huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde konstipasyon görülme durumunun ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination the presence of constipation and the quality of life of the elderly in nursing home
- Tez No: 617599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, huzurevinde yaşayan yaşlı bireylerde konstipasyon görülme durumu ve yaşam kalitesinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Denizli Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkez Müdürlüğü'nde kalan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 100 yaşlı birey üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Yaşlı Tanıtım Formu, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ), Roma IV Tanı Kriteri, Standartlaştırılmış Mini Mental Test (SMMT) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşlı Modülü (WHOQOL-OLD) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve yaşlı bireylerden bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive in order to determine the presence of constipation and the quality of life of elderly individuals living in nursing homes. Research has been done on 100 elderly living in Denizli Nursing Home and who agree to participate in research and matching the search criteria. Research data was collected by using Older Identification Form, Constipation Severity Scale (CSS), Roma IV Criteria, Standardized Mini Mental Test and Older Module Quality of Life Scale (WHOQOL-OLD). In study ethics committee approval, permit of institutions and informed consent from elderly was obtained.