Görev zararı ödemeleri ve belirleyicilerinin ampirik analizi (1980 sonrası)
Ampiric analysis of duty loss and determinants (After 1980)
  1. Tez No: 617648
  2. Yazar: HATİCE MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Görev zararı ödemeleri; devlet gelir-gider dengesinin kurulması, toplumsal fayda ve devlet borçlanması bakımından çeşitli nedensellik ilişkilerini içerisinde barındırmaktadır. Buna ek olarak diğer bir yönüyle ise ekonomik ve mali dengelerin kurulması noktasında geleceğe dönük ciddi riskleri içerisinde barındırmakta ve bu noktada önemli bir mali kaybı işaret etmektedir. Görev zararı ödemeleri bir kamu harcaması olarak devlet bütçesinde aşınmaya yol açmakta ve bu durum bütçe dengesini bozucu etki yaratarak bu ödemelerin finansmanı devlet borçlanması sonucunu doğurmaktadır. Görev zararı ödemelerindeki artış ise borçlanma-yüksek faiz-daha çok borçlanma döngüsünü yaratmakta ve bu durum görev zararı ödemelerini devlet borçlanmasında bir risk analizi faktörü olarak ortaya çıkarmaktadır.“Görev Zararı Ödemeleri ve Belirleyicilerinin Ampirik Analizi (1980 Sonrası)”başlıklı tez konusu kapsamında görev zararı ödemelerinin ekonomik ve mali parametreler ile ilişkileri incelenmekte ve uygulama çalışması yürütülerek söz konusu etkiler ve geleceğe yönelik ekonomik riskler ortaya konulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Görev Zararı Ödemeleri, Devlet Bütçesi, Devlet Borçlanması, Devlet Borçlanmasında Risk Analizi
Özet (Çeviri)
Duty loss payments; It includes various causality relationships in terms of establishing a state income-expenditure balance, social benefit and government borrowing. In addition, in another aspect, it contains serious future risks in terms of establishing economic and financial balances and at this point indicates a significant financial loss. Duty payments result in erosion of the state budget as a public expenditure, which results in government debt, resulting in a disrupting effect on the budget balance. The increase in duty loss payments creates the borrowing-high interest-more borrowing cycle and this causes the duty loss payments as a risk analysis factor in government borrowing. Within the scope of the thesis titled“Ampiric Analysis of Duty Loss and Determinants (After 1980)”, the relationship of the duty loss payments with the economic and financial parameters is analyzed and the related effects and economic risks for the future are revealed. Key Words : Duty Payments, Government Budget, Government Borrowing, Risk Analysis in Government Borrowing