Botulinum toksin tip-A (BTX-A) enjeksiyonu sonrasında iş ve uğraşı tedavisi programına alınmış inmeli hastalarda transkraniyal doğru akım stimülasyonu (TDAS) tedavisinin etkinliği
Efficacy of transcranial direct current stimulation (TDCS) in chronic stroke patient treated by botulinum toxin type-a (BTX-a) and occupational therapy
- Tez No: 617700
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu prospektif, randomize, kontrollü çalışmanın amacı, konvansiyonel iş ve uğraşı tedavisi ile kombine edilen anodal transkraniyal doğru akım stimülasyon (tDAS) tedavisinin, üst ekstremite spastisitesi botulinum toksin-A (BTX-A) ile tedavi edilmiş kronik inmeli hastaların plejik üst ekstremite motor fonksiyonları üzerine olan etkinliğini değerlendirmektir. Yöntem: BTX-A enjeksiyonu uygulanmış 20 kronik inmeli hasta, tDAS (n:10) ve kontrol (n:10) grupları olmak üzere 1:1 oranında randomize edildi. Her iki grup toplam 10 seans konvansiyonel iş ve uğraşı tedavi (İUT) programına alındı. Plejik üst ekstremite motor fonksiyonları, Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT), Kutu Blok Testi (KBT) ve Modifiye Frenchay Skalası (MFS) ile değerlendirildi. Bulgular: Her iki grupta demografik özellikler ve tedavi öncesi tüm klinik değerlendirmeler benzer bulundu (p>0.05, tüm parametreler için).
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this prospective, randomized, controlled study was to evaluate the effectiveness of anodal transcranial direct current stimulation (tDCS) applications on the upper extremity motor functions of patients with stroke who received Botulinum toxin-A injections to plegic upper limb. Methods: Twenty patients with stroke were randomly assigned into two groups as anodal tDCS (n:10), or control (n:10). All patients participated in a conventional occupational therapy program for 10 days. The plegic upper extremity motor functions were evaluated by Jebsen-Taylor Hand Function Test (JTHFT), Box and Block Test (BBT) and Modified Frenchay Test (MFS). Results: Demographic and baseline characteristics were similar in both groups (p> 0.05) for all parameters. Statistically significant improvements were obtained in tDAS and control groups after treatment regarding BBT, all sub-parameters of JTHFT and MFS (p 0.05).