Bakım odaklı hemşire - hasta etkileşim ölçeği - kısa formu'nun (hemşire – hasta versiyonları) geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of caring nurse-patient interaction scale - short form (nurses'–patients' versions)
  1. Tez No: 617701
  2. Yazar: TUĞBA ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma, Bakım Odaklı Hasta-Hemşire Etkileşim Ölçeği-Kısa Formu'nun hemşireler ve hastalar üzerinde ayrı ayrı Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amacıyla yapılmıştır. Metodolojik araştırma türüne uygun olarak planlanıp gerçekleştirilen araştırma, 25.12.2017 - 29.06.2018 tarihleri arasında İstanbul'da Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Dâhiliye ve Cerrahi Kliniklerinde yatarak tedavi gören çalışma kriterlerine uyan 230 hasta ve bu hastaların bakımından sorumlu 230 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, hasta ve hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini içeren hasta ve hemşire bilgi formları ve 23 maddeden oluşan Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşim Ölçeği–Kısa Formunun hemşire ve hasta versiyonları kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlilik çalışmasında öncelikle dil eşdeğerliliği için Türkçe'ye çevirileri ve geri çevirileri yapılmış, içerik geçerliliği için uzman görüşleri alınmıştır. Uzman görüşlerine göre, tüm maddelerin Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ) istenilen değer olan 0.80'in üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the validity and reliability of the Turkish version of the Caring Nurse-Patient Interaction (CNPI) Short Scale for the nurses and patients separately. This research was carried out between 25/12/2017-29/06/2018 in Medeniyet University Göztepe Training and Research Hospital. The study included 230 inpatients and 230 nurses responsible for the care of these patients who met the study criteria and accepted to participate in the study. Data was collected by patient and nurse socio-demographic information forms and nurses' and patients' versions of the Caring Nurse-Patient Interaction Scale-Short Form consisting of 23 items. Both data collection instruments were applied and analyzed separately for significance, adequacy and applicability sub-scales. In the validity study of the scales, translations and back translations were made to Turkish for language equivalence and expert opinions were taken for content validity. According to expert opinions, Content Validity Index for all items was above the desired value of 0.80.