ISO 9000 quality management system: An application in textile sector
  1. Tez No: 61773
  2. Yazar: EKREM ERDİNÇ GÜLBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
öz Bu tezin amacı ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemini incelemek ve uygulama sebep ve sonuçlarını araştırmaktır. Toplam Kalite Yönetimi ile karşılaştırıldığında, ISO 9000, sürekli gelişme ve müşteri isteklerini karşılama konularını uygulama alanına almadığından dolayı olumsuz yönde eleştirilmektedir. Ancak, ISO 9000 yapısı özelliğiyle Toplam Kalite Yönetimi'ne zemin hazırlamaktadır. Gelişmiş ülkelerde, özellikle Avrupa Topluluğu'nda giderek artan ISO 9000 sertifikalı tedarikçi talebi, geçmişte çeşitli engellerle karşılaşan Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü için yeni bir engel olma yolundadır. Bozkurt ihracatının büyük bölümünü AT'ye yapan bir firma olarak ISO 9000* den üç şekilde yararlanmaktadır. Gelecekte artacak olan sertifika taleplerine şimdiden hazırdır, kalite açısından saygınlığı gelişmiştir ve en önemlisi üretim işlemlerinde gelişmeler sağlanmıştır. En önemli gelişmeler Kalite Sistemi, Desen, Veri ve Doküman, Proses, Ekipman Kontrolleri, Düzeltici ve Önleyici Faaliyetler, Eğitim ve İstatistik Teknikler alanlarında olmuştur. Tüm çalışanların gelişimi algılamaları olumlu yönde olmuş ve Kalite Sistemi, Desen, Veri ve Doküman Kontrolü, Satmalına ve İstatistik Teknikler konuları dışında eşdeğerdir. Bunlara ek olarak, çeşitli maddelerdeki gelişimin diğer maddeleri olumlu yönde etkilediği böylece firmanın toplam başarısının arttırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak ISO 9000 uygulaması firma için faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis takes a brief look at ISO 9000 Quality Management System and targets to examine the means and ends of its application. ISO 9000 is the most widely known, accepted and implemented systematical approach to quality concept Although, it is criticised to have shortcomings with regards to Total Quality Management, mainly for not including the continuous improvement and customer focusing activities in its application, it is considered as the basis for TQM. Developed countries, specially EC countries are increasing their sensitivity on certification of their suppliers to ISO 9000. Turkish textile and garment sectors have confronted with several trade barriers in the past; and today certification requirement is about to become an additional one. Bozkurt has been benefitting from certification in three ways as an exporter to EC. Any customer requirement for the ISO 9000 certificate in the future has been met in advance, the reputation of the organisation has developed and finally and most importantly improvements have been achieved in production activities. The most significant improvements were achieved in Quality System, Design, Document and Data, Process, Equipment Controls, Corrective and Preventive Actions, Internal Audits, Training and Statistics articles. The perception of all employees for improvement has been positive and alike for all levels except Quality System, Design, Data and Document Control, Purchasing and Statistics. In addition to these it is computed that improvement in various articles effected others positively, which provides more complete success of the organisation. Therefore, application of ISO 9000 system has been useful for the organisation.