A Study on Turkish lease accounting practice with special reference to international accounting standards
  1. Tez No: 61772
  2. Yazar: MÜGE ERKURAL SALTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
IV V ÖZET Türkiye'de leasing uygulaması 1985 yılında yürürlüğe giren Finansal Kiralama Kanunu ile başlamıştır.Başlangıçtan bu yana hızlı bir gelişme gösteren leasing sektörü özellikle küçük ve orta ölçekli firmalar açısından önemli bir finansman aracı haline gelmiştir. Yakın gelecekte ise ekonomik kalkınmaya paralel olarak sektörün daha fazla büyümesi beklenmektedir. Öte yanda, leasing sektörünün gelişimini ve çağdaşlaşmasını olumsuz yönde etkileyen bazı problemler vardır. Bu çalışmanın amacı özellikle muhasebe açısından mevcut leasing uygulamasına ilişkin problemleri irdelemektir. Bu çerçevede, Türkiye'deki leasing muhasebesi uygulaması uluslararası leasing muhasebesi uygulamaları ile karşılaştırılmakta ve bilhassa Uluslararası Muhasebe Standardı 17 üzerinde durulmaktadır.Ayrıca, uzmanların konuya ilişkin görüşlerine ışık tutabilmek amacıyla yapılan bir ampirik çalışma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Leasing was introduced in Turkey in 1985 with the enactment of the Leasing Law. Since then, the leasing industry has achieved a rapid growth and has become a significant financing instrument particularly with respect to small and medium sized firms. In addition, more expansion is expected in the near future parallel with economic development. However, there are some problems that hinder the growth and modernization of the industry. This study aims to reveal the problems with respect to the present leasing practice, particularly from the accounting viewpoint. Accordingly, the current lease accounting practice in Turkey is compared with international lease accounting practices, with special reference to the International Accounting Standard 17, Accounting for Leases. Furthermore, an empirical study is carried out in order to bring light to the opinion of professionals related with the issue.