Konfeksiyon işletmelerinde kalite yönetimi ve kalite iyileştirme çabaları
Quality management and quality improvement efforts in garment companies
  1. Tez No: 162669
  2. Yazar: TÜLİN ENGÜDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Kaliteye yönelik çabalar; muayene, istatistiksel kalite kontrol, toplam kalite kontrol gibi aşamalardan geçerek, proses ve ürün tasarımlarına kadar ulaşmıştır. Günümüzde ISO 9000 Kalite Yönetim Standartları, Kalite Güvencesi ve Toplam Kalite Yönetimi gibi uygulamalarla devam etmektedir. Günümüzde, şirketlerin yöneticilerini ve şirketle ilgili çıkar çevrelerini etkileyen dinamik pazarlar ve değişim, rekabet şartlan ve kalite ile müşteri kavramları, yöneticileri ve yönetim unsurlarını, süreç ve insan olarak değerlendirmeye zorlamaktadır. Kalite amaçlarını etkin bir şekilde gerçekleştirebilmek için uygulanması gerekli yönetimsel süreç“Kalite Yönetimi”adını alır. İşletmeler uyguladıkları etkili Kalite Yönetim Sistemleri sayesinde ürün ve hizmetlerinin kalitesini iyileştirirler, maksimum müşteri memnuniyeti sağlarlar, daha az hata ve daha az yeniden işleme ile maliyetlerini düşürürler, verimliliklerini arttırırlar ve değişen firma imajları sayesinde rakiplerine karşı üstünlük sağlarlar. Bu çalışma, Konfeksiyon İşletmelerinde“Kalite Yönetimi”yapısını açıklamak ve gerçekleştirilen çeşitli kalite iyileştirilme çabalarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde; kalite kavramı, kalitenin tarihsel gelişimi, Toplam Kalite Yönetimi, kalite iyileştirme amacıyla kullanılan araç ve teknikler ile Kalite Yönetim Sistemleri açıklanmıştır. İkinci bölümde; ülkemizde konfeksiyon sektörünün genel durumu, konfeksiyon işletmelerindeki“Kalite Yönetimi”yapısı ve yürütülen kalite iyileştirme çabalan açıklanmıştır. Üçüncü Bölümde, Toplam Kalite Yönetimi kapsamında Sun Tekstil A.Ş.'de yürütülen Kalite Çemberleri uygulaması ve yapılan iyileştirme çalışmaları ortaya koyulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The efforts to improve the quality have passed the stages of Examination, Statistical Process Control, Total Quality Control and these efforts have reached to designing processes and products. Nowadays these efforts continue with the applications of ISO 9000 Quality Management Standards, Quality Assurance and Total Quality Management Nowadays dynamic markets and changings, competition conditions and new quality and customer concepts that effect the companies' directors force the directors to form an effective“Quality Management System”. The managerial process that is applied to perform the quality aims effectively is called:“Quality Management”. The companies improve their products' and services' quality, provide maximum customer gladness, decrease their costs by the courtesy of less defects and reworking, increase their productivities and get dominance against their competitors by the courtesy of their new image by appliying effective“Quality Management”. This thesis has been done for explaining the“Quality Management Structure”and the“Quality Improvement Efforts”that are applied in Garment Companies. In the first chapter quality concept, historical developmet of quality, Total Quality Management, the tools and techniques that are used to improve the quality and“Quality Management Systems”have been explained. In the second chapter the general situation of the garment sector in our country, the“Quality Management”structure and quality improvement efforts that are applied in the garment companies have been explained. In the third chapter the“Quality Circles”application that is performed in Sun Textile A.Ş. and applied quality improvement efforts have been explained.