Aktif orta kulak implantı kullanan hastalarda cihaz memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of device satistifaction in patients used active middle ear implant
- Tez No: 617746
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: ĠĢitme kaybı insan hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. ĠĢitme kaybının tipi ve derecesi hastanın iĢitme fonksiyonunun rehabilitasyonu açısından önem arz eder. Aktif orta kulak implantları dıĢ ve orta kulak sorunu olan hastalarda, cihaz kullanamayanlarda ve iĢitme cihazından fayda görmeyenlerde iĢitsel rehabilitasyonda faydalı bir seçenektir. Aktif orta kulak implantı kullanımı sırasında cihaz veya hastaya bağlı nedenlerle hastaların yaĢam standartlarında değiĢiklikler olmaktadır. Bu çalıĢmada aktif orta kulak implantı kullanan bireylerin iĢitme cihazı memnuniyetini değerlendirerek bu sonucu cihazlı ve cihazsız odyolojik değerler ile karĢılaĢtırmak amaçlanmıĢtır. Gereç ve Yöntemler:AraĢtırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ġzmir Bozyaka Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde opere olan ve aktif orta kulak implantı kullanan hastalar dahil edildi. AraĢtırmaya dahil edilecek hastaların preoperatif ve postoperatif saf ses ortalamaları derecesi, demografik bilgileri kaydedildi. Hastaların cihaz memnuniyetini değerlendirmek amacıyla, iĢitme cihazından sağlanan faydanın kısaltılmıĢ profili anket formu (Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit, APHAB) kullanıldı. Bulgular: Takipte olan ve aktif orta kulak implantını kullanan 15 hasta çalıĢmaya dahil edildi. Hastaların %46,7‟si (n=8) erkek, %46,7„si (n=77) kadındı. YaĢ ortalaması 44±13 yıldı. Aktif orta kulak implantı operasyonu sonra cihazı kullanma süreleri 6 ile 13 yıl arasındaydı. Ortalama süre 9.13 yıl olarak bulundu. 500,1000,2000, ve 4000 hz frekanslarındaki preop ve postop kemik yolu eĢiği kemik yolu eĢiği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark kaydedilmedi (p>0,05). 500,1000,2000, ve 4000 hz frekanslarındaki preop hava yolu eĢiği ve hava kemik aralığı bütün frekanslarda postoperatif ölçüm değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı (p0,05). Sonuç: ÇalıĢmamızda genel olarak aktif orta kulak implantı kullanan hastalarda cihaz memnuniyetini yüksek olduğu bulunmuĢtur. Ayrıca aktif orta kulak implantı kullanan hastalarda iĢitsel kazançlarda oldukça tatminkar sonuçlar elde edilmiĢtir. Aktif orta kulak implantları konvansiyonel iĢitme cihazları veya koklear implantasyon kadar yaygın kullanılmamaktadır. Bu nedenle orta kulak implantı ile ilgili geniĢ seriler çok azdır. ÇalıĢmamızdaki hasta sayısının az olması çalıĢma kısıtlılığını oluĢtururken uzun dönemli sonuçların olduğu bir çalıĢma olması nedeni ile çalıĢmamın değerli olduğunu düĢünmekteyiz. Aktif orta kulak implantı uygun endikasyonlarda oldukça faydalıdır. Özellikle endikasyonu iyi koymak ve uzun süreli cihaz kullanımı hastanın cihaza uyumunu ve cihazdan duyulan memnuniyetini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Hearing loss is a condition that negatively affects human life. The type and degree of hearing loss is important for the rehabilitation of the patients hearing function. Active middle ear implants are useful option in auditory rehabilitation in patients with external and middle ear problems, who cannot use the device and those who do not benefit from the hearing aid. During the use of an active middle ear implant, Life qulity of the patients change due to reasons related with device or patient. In this study, we aimed to evaluate the hearing aid satisfaction of individuals using active middle ear implants and to compare this result with audiologic results with and without devices. Material and Methods: Patients who were operated at the Health Sciences University Izmir Bozyaka Training and Research Hospital Otorhinolaryngology Clinic and who were using active middle ear implant were included in the study. Preoperative and postoperative pure tone averages and demographic data of the patients to be included in the study were recorded. In order to evaluate the device satisfaction of the patients, a shortened profile questionnaire (Abbreviated Profile of Hearing Aid Benefit, APHAB) was used. Results: Fifteen patients with active middle ear implant were included in the study. 46.7% (n = 8) of the patients were male and 46.7% (n = 7) were female. The mean age was 44 ± 13 years. The duration of use of the device after active middle ear implant operation was between 6 and 13 years. The mean duration was 9.13 years. There was no statistically significant difference between preoperative and postoperative bone conduction thresholds at 500,1000,2000 and 4000 Hz frequencies (Table) (p>0.05). Preoperative air conduction threshold and air bone gap at 500, 1000, 2000, and 4000Hz frequencies were significantly higher at all frequencies than postoperative measurements (p0.05). IV Conclusion: In our study, device satisfaction was found to be high in patients using active middle ear implant in general. In addition, patients with active middle ear implants had satisfactory results in auditory gains. Active middle ear implants are not as widely used as conventional hearing aids or cochlear implantation. Therefore, large series of middle ear implants are very few. While the small number of patients in our study constitutes the study limitation, long-term results of our study makes the study valuable. Active middle ear implant is very useful in appropriate indications. In particular, good indication and long-term use of the device increases the patients compliance and satisfaction with the device.