İşitme cihazı ve koklear implant kullanan okul çağı çocuklarında 'İAÜ gürültüde konuşmayı ayırt etme testi' sonuçları
Hearing aid and using cochlear implants in school-age children 'IAU noise speech discrimination test' results
  1. Tez No: 702910
  2. Yazar: ŞEYDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada okul çağı işitme kayıplı çocukların 'İAÜ Gürültüde Konuşmayı Ayırt Etme' testi ile sinyal gürültü oranları ve konuşmayı ayırt etme puanlarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya 8-12 yaş arasında normal işitmeye sahip 20 çocuk (8 kadın, 12 erkek), hafif veya orta derecede işitme kayıplı ve işitme cihazı kullanan 20 çocuk (7 kadın, 13 erkek) ve koklear implant kullanan 20 çocuk (6 kadın, 14 erkek) olmak üzere toplam 60 çocuk dahil edilmiştir. Daha önce Aktan ve Konukseven (2019) tarafından koherens analizi yapılmış spektral dengeli cümlelerin ses kayıtları“İAÜ Gürültüde Konuşmayı Ayırt Etme Testi”kullanılarak serbest alan odyometresiyle uygulanmıştır. 60 dB gürültüde sinyal seviyesi şiddeti 1dB'lik adımlarla sinyal gürültü oranı (SGO) normal işiten çocuklarda +10 ve -10 arasında değişecek şekilde artıp azalarak, işitme kayıplı çocuklarda +15 ve -15 arasında değişecek şekilde katılımcıya sunulmuştur. Katılımcının 2/3 doğru bildiği sinyal gürültü oranı eşik olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the signal-to-noise ratios and speech discrimination scores of school-age children with hearing loss with the“IAU Speech Discrimination in Noise”test. Twenty children (8 women, 12 men) with normal hearing aged 8-12 years, 20 children with mild or moderate hearing loss (7 women, 13 men) with hearing aids and 20 children (6 women, 14 men) with cochlear implants were included in the study. ), a total of 60 children were included. Sound recordings of spectral balanced sentences, which were previously analyzed by Aktan and Konukseven (2019), were applied with a free field audiometer using the“IAU Speech Discrimination Test in Noise”. The signal level intensity at 60 dB noise was presented to the participant in 1dB steps, increasing and decreasing the signal-to-noise ratio (SNR) between +10 and -10 in children with normal hearing, and varying between +15 and -15 in children with hearing loss. The signal-to-noise ratio, which the participant knew to be 2/3 correct, was accepted as the threshold.