Jüvenil miyoklonik epilepsi hastalarında kognitif fonksiyonların eeg üzerine etkisi
The effect of cognitive functions on eeg in patients with juvenile myoclonic epilepsy
- Tez No: 617751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNİSA DİLEK ATAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç:Biz bu çalışmada kognitif fonksiyonlar tarafından nöbetlerinin tetiklediğinin farkında olmayan hastalarda mental işlevlerin EEG üzerinde yapmış olduğu değişiklikleri araştırmayı amaçladık. Olgular ve Yöntemler:İLEA tanı kriterlerine göre JME tanısı almış, poliklinik takibimizde olan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm hastalara uygulama ile ilgili bilgi verildikten sonra yazılı onayları alındı. Hastalara öncelikle 20-25 dakika kadar süren videolu rutin EEG çekimi yapıldı, ardından kayıt devam ederken EEG deşarjlarına uyarmak için hazırlanan NFA test bataryası verildi. Her bir test üç kısma ayrıldı:1) test uygulama aşaması 2) ilk test bitip ikinci test başlayana kadar olan süre (test sonrası süre) 3) testin toplam süresi (1+2). NFA değerlendirmeleri toplam süreye göre yapıldı. Her bir aşama ve bu aşamaların toplam süreleri hesaplandı, bu aşamalarda çıkan deşarjlar tespit edildi. Bulunan değerler Matsuoka ve arkadaşlarının yaptıkları çalışmadaki oranlama referans alınarak rutin EEG ile karşılaştırıldı. Bulgular: Kadın ve erkekler arasında dakikadaki rutin EEG'deki deşarj sayı ve süreleri karşılaştırıldığında kadınlarda erkeklere göre dakikadaki spontan deşarj sayı ve suresinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0,038; p=0,044). Tüm JME grubu değerlendirildiğinde provakatif NFA etkisi 7 hastada (%23,3) görüldü. İnhibitör NFA etkisi 9 hastada (%30) görüldü. Geri kalan rutin EEG'sinde deşarjı olmayan 14 hastada da (%46,7) NFA etkisi görülmedi. Provakatif NFA etkisi görülen hastaların hepsi kadındı (%100); bir tanesi (%14,3) dışında hepsinin rutin EEG'sinde diken dalga deşarjı saptandı. İkişer hastada görülmekle birlikte en uyarıcı 4 test saptandı, bu testler sırasıyla kompleks oyun, gözler kapalı cisim tanıma, figür kopyalama ve global dikkatti. Bataryanın tamamının etkisi değerlendirildiğinde de iki hastada (%6,7) provakatif etki görüldü, birinin rutin EEG'sinde deşarjları vardı, diğerinin yoktu. Geriye kalan 28 hastanın 15'inde (%50) bataryanın etkisiz, 13'ünde (%43,3) de inhibitör olduğu görüldü. İnhibitör etki görülen 13 hastanın hepsi rutin EEG'sinde deşarjı olan hastalardı; bunların 9'unda bataryaya geçildiği andan itibaren hiç deşarj gözlenmedi. Bataryanın etkisiz olduğu 15 hastanın da 14'ünün rutin EEG'si normaldi. Tartışma:NFA'nın provakatif etkisi gözlenen 7 hastanın hepsinin kadın ve biri dışında hepsinin rutin EEG'sinde deşarjları olması bize her ne kadar erkek hasta sayımız az da olsa NFA test bataryasına, kadın ve rutin EEG'de deşarjı olan hastaların daha duyarlı olduğunu düşündürdü. Uyarıcı testlerin hepsine birden bakıldığında ise provakatör NFA gösteren hastaların 5'inde ön planda frontal, birinde frontal ve parietal, birinde de frontal parietal ve temporal lop katılımı gerektiren ve gözler kapalı gerçekleştirilen tüm testler olduğu görüldü. Bu hastalar için ön planda frontal lop katılımı gerektiren uyarıcı testlerin hepsi ciddi şekilde dikkat artırmı gerektiren testlerdi. Bu bulgular da bize hastalar için dikkat artımı ve frontal lop katılımı gerektiren testlerin subklinik EEG deşarjı oluşumu açısından kritik olduğunu düşündürdü. Bataryanın tamamına baktığımızda 2 hastada aktivatör, 13 hastada inhibitör, 15 hastada etkisiz yanıt gözlenmiş olmamız da bize, bazı spesifik mental aktivitelerin, deşarjları uyarıcı özelliği olduğunu ama diğer testlerin de deşarjları baskıladığı sonucuna götürdü. Uyarıcı testlerin daha ağırlıklı olarak bariz dikkat artımı özellikle frontal ve bazısında ek parietal lop katılımı gerektiren testlerden oluşuyor olması da bize, bu lokalizasyonlara yönelik olası fokal bir mekanizmanın varlığını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study we aimed to search alterations of EEG related to cognitive functions in JME who did not define cognitive functions as a predisposing factor for seizures Material and Methods:30 JME patients who were diagnosed according to the İLEA criteria, gathered from our epilepsy outpatient clinic. The study was reviewed and approved by a local ethical committee. A written, informed consent form was collected from all subjects who were participated in the study. Thirty patients underwent a 20-25 minutes of video EEG; during EEG recording we gave them neuropsychological EEG activation test battery. Every test were divided into three groups, such as 1)duration of the test 2) duration of post-test(duration between the end of the fist test and the beginning of the second test. 3)Total duration of the test (1+2). NPA evaluations were done according to the total duration. Total duration of every stage were calculated and discharges in these stages were determined. The values were compared to the routine EEG as per the proportion in Matsuoka et all's study Results:When the number and the duration of the discharges in routine EEG were compared between the male and female patients, the number and the duration of the spontaneous discharges were found to be stattistically increased in females (p=0,038; p=0,044). Seven of all JME patients (%23,3) had provocative NPA effect, 9 of all (%30) had inhibitör NPA effect. The remaining 14 patients (%46,7) had no discharges in routine EEG also had no NPA effect. The patients who had provocative NPA effect, were all female (%100); and except one of them (%14,3), they all had spike and wawe discharges in routine EEG. We determined the most provocative 4 tests per two patients. These tests were; complex playing, recognizing object while eyes closed, figüre copying, global attention, respectively. When we evaluated the effect of the battery, we found provocative effect in two patients (%6,7); one of them had discharges in routine EEG, the other had no discharge. Fifteen of the remaining 28 patients (%50), had no effect, 13 of 28 (%43,3) had inhibitor effect. All of these 13 patients had discharges in routine EEG, in 9 of them we did not observe any discharges from the beginning of the battery. Fourteen of the 15 patients who had no battery effect, their routine EEGs were all normal. Discussion:Seven patients who had provocative NPA effect, were all female and except one of them they all had discharges in routine EEG. Altough number of fmale patients in our study were lower than females, this finding made us think that females were more sensitive to NPA battery than males. When we examined in 5 of all patients who had provocative effect of npa, one of them the participation of frontal and parietal lobs, the other one had frontal, parietal, temporal and tests which were done with closed eyes. İncreased attention and frontal lob participation were required during all of the provocative tests. We considered that these provocative tests were critical for devoloping subclinical EEG discharges İn conclusion, we observed activation in two patients, inhibition in 13 and no response in 15 patients during all of the battery. This findinds showed us that some specific cognitive functions were provocative while the other tests were inhibitor for discharges. Tests which required increased attention and frontal lob participation, sometimes in addition with parietal lob participation, we tought that for the intended localization, the existance of focal mechanism might play a role.