Juvenil miyoklonik epilepsili hastalarda kognisyon ve serum biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cognition and serum biomarkers in patients with juvenile myoclonic epilepsy
  1. Tez No: 911600
  2. Yazar: ECEM AĞDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Juvenil Miyoklonik Epilepsi, idiyopatik jeneralize epilepsi kapsamında yer alır. Yapısal anormallik ve bilişsel gerileme olmaması, çoğu vakada tek tedavi ile nöbet kontrolü sağlanabilmesi nedeniyle benign bir epilepsi olarak kabul edilir, bu hastalarda yürütücü işlevler ve üst düzey bilişsel süreçlerin etkilenebileceği bilinmektedir. Çalışmamızın amacı; hastaların yaşam kaliteleri açısından rutin takiplerinde bu bilişsel değerlendirmeleri yapabilmek amacıyla yardımcı tanı yöntemleri olarak biyobelirteçlerin kullanımını araştırmak için juvenil miyoklonik epilepsili hastalarda nörofilaman hafif zincir (NFL) ve glial fibriler asidik protein (GFAP) düzeylerinin kognitif değerlendirmeye katkısını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya katılmayı kabul eden 80 Juvenil Miyoklonik Epilepsi tanılı hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara öncelikle Wechsler yetişkinler için zekâ ölçeği (WAIS) uygulanarak zekâ katsayıları (IQ) ölçülmüştür. IQ değerlendirmesi 75 ve üzerinde olan hastalara dikkat, bellek ve yürütücü fonksiyonlar olmak üzere üç kognitif alanı değerlendiren 9 nörokognitif testten oluşan bir batarya uygulanarak kognisyonu sağlam ve kognisyonu bozuk şeklinde iki grup oluşturulmuştur. Kognisyonu sağlam olan gruba, norm değerler ve puantaj tablolar ile değerlendirerek normal aralıkta kabul edilen ya da en fazla bir testte bozukluk saptanan hastalar dahil edilmiştir. Dahil edilen tüm katılımcıların kan örnekleri alındıktan sonra serum örneklerinden glial fibriler asidik protein ve serum nörofilaman hafif zincir düzeyleri çalışılarak, katılımcıların demografik özellikleri, elektroensefalografide fotosensitif reaksiyon olup olmaması ve hastalıkla ilişkili diğer özellikler ile beraber tüm sonuçlar analiz edilmiştir. Bulgular: NFL ve GFAP değerleri; kognisyonu bozuk olan grupta sağlam olana göre serum düzeyi daha yüksek saptanmış olsa da NFL ve GFAP değerleri; kognisyon durumu bozuk ve normal olan hastaların arasında istatistiksel olarak fark göstermemiştir. (Sırasıyla p=0,7>0,05 ve p=0,353>0,05). Yapılan roc analizinde kognisyon durumunu ayırt etmede GFAB ve NFL kullanılacak birer belirteç olarak saptanmamıştır çünkü her ikisinin de AUC değeri 0,5'ten küçüktür ve istatistiksel olarak anlamlı değildir (sırasıyla p=0,353>0,05 ve p=0,700>0,05). Hastaların kullandıkları Valproik asit (mg) dozajı bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak fark saptanmıştır. (p=0,031
Özet (Çeviri)
Aim: Juvenile Myoclonic Epilepsy (JME) is classified under idiopathic generalized epilepsies. It is considered a benign form of epilepsy as it generally shows no structural abnormalities or marked cognitive decline and seizures can often be controlled with a single antiepileptic drug. However, it is known that executive functions and higher-level cognitive processes may be affected in these patients. The aim of our study was to evaluate the contribution of neurofilament light chain (NfL) and glial fibrillary acidic protein (GFAP) serum levels in aiding the cognitive assessment of JME patients in routine follow-ups as potential biomarkers. Materials and Methods: Eighty patients diagnosed with Juvenile Myoclonic Epilepsy who agreed to participate were included in the study. First, the Wechsler Adult Intelligence Scale (WAIS) was administered to measure IQ levels. Patients with an IQ of 75 and above were then evaluated using a battery of nine neurocognitive tests assessing three cognitive domains: attention, memory, and executive functions. Based on the results, patients were divided into two groups: those with intact cognition (normal scores or at most one impaired test) and those with impaired cognition (more than one impaired test). After collecting blood samples from all participants, GFAP and NfL levels were measured from the serum. The results, along with demographic data, photosensitivity on EEG, and other disease-related characteristics, were analyzed. Results: Although GFAP and NfL values were higher in the cognitively impaired group compared to the intact group, no statistically significant differences were found (GFAP p=0.353>0.05; NfL p=0.7>0.05). ROC analysis indicated that neither GFAP nor NfL could serve as distinguishable biomarkers for cognitive status (both had AUC values below 0.5 and were not statistically significant, p>0.05). There was a significant difference in valproic acid dosage between the two groups (p=0.031