Turkish tour operators and travel agents foreign market entry modes, methods of operations and channels of distribution
- Tez No: 61777
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Ortalama büyüme hızlarının normal olduğu günümüzün yoğun rekabet ortamında, daha bilgili müşterilerin oluşturduğu ve hızlı teknolojik gelişmelerin çabucak değiştirdiği pazarlarda başarılı olabilmek için turizmde tam anlamıyla profesyonel bir yaklaşıma ihtiyaç olduğu gözlemlenmektedir. Turist ürünlerinn pazarlanması konusunda çalışanların bu profesyonel yaklaşımı yakalayabilmeleri için öncelikle müşteriler, ürünler ve bu ürünlerin müşteriye ulaşmasını sağlayan sistemler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu çalışmanın nihai amacı turist ürünlerinin yurtdışı pazarlarda satın alınmasını mümkün kılan bu sistemleri incelemek ve turizm çalışanlarına bu konuda faydalı ve sağlıklı bilgiler verebilmektir. Bu çalışma ana hatlarıyla Türk tur operatörleri ve seyahat acentalannın yabancı pazarlara giriş stratejileri, varolan yurtdışı pazarlama operasyonları ve yabancı pazarlarda kullandıktan dağıtım kanalları ile ilgilenmektedir. En önemli amaçlarından bir tanesi Türk turizm endüstrisinin yurtdışı pazarlarda ürün, fiyat ve tanıtımdan oluşan pazarlama karması üzerinde ne derecede etkili olabildiğini incelemektir. Bunun yanında farklı pazarlara giriş stratejilerinin, pazarlardaki operasyon metodlarının ve kullanılan dağıtım kanallarının sözkonusu pazarlama karması üzerindeki etkilerini araştırmayı da amaçlamaktadır. Bu çalışma Türk turizm endüstrisinde yurtdışı pazarlama alanında çalışanlara yön gösterici ve akademisyenlere de daha sonraki çalışmalarda temel olması amacıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Türk şirketlerinin pazarlama karmasının farklı elemanları üzerindeki etkileri ve dış pazarlarda kurulmuş olan ofislerin önemi ile ilgili bulgular turizm pazarlamacıları için bu tezin ortaya koyduğu en önemli bulgulardır.
Özet (Çeviri)
AL ABSTRACT To succeed in tourism in an age characterised by moderate rates of growth, intensified competition, more knowledgeable customers and fast technological changes, a fully professional approach is essential on the part of destination marketers and the travel trade participants. In other words, the countries and individual companies in the travel business should be capable of matching facility and service capacities to the market demand adequately. This necessitates a perfect knowledge about the customers, products, and the means of providing the products to the customers. The ultimate aim of this study is to analyse the system which make the products/services available in the international tourism markets and to provide insights for the tourism practitioners. This study concentrates mainly on the foreign market entry modes, present methods of marketing operations in the foreign markets and the structure of distribution channels employed in these markets by the Turkish tour operators and travel agents. The major thrust of the study lies in its emphasis on the marketing mix components in the tourism industry and the impacts of different entry strategies, channel structures and methods of foreign market operations onto the product, price and promotion components of the marketing mix in tourism industry. It intends to provide the practitioners and academicians in the field with a comprehensive framework which can be used to understand and solve some of the problems of the Turkish tourism industry. Furthermore especially the findings concerning the effectiveness of the Turkish firms in determining the marketing mix components and foreign market operations provide invaluable insights for the practitioners in the field.