Zayıflama amaçlı kullanılan bitkisel besin desteklerinin tüketim sıklığı ve etkinliği
Consumption frequency and efficiency of herbal nutritional supports used for weight loss
  1. Tez No: 617784
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; ağırlık kaybetmek isteyen bireylerin bitkisel besin desteği kullanım durumunu, kullanım sıklığını, tüketim sonucunda görülen etkiyi ve bireylerin bu konudaki bilgi düzeylerini saptamaktır. Araştırma anket yöntemi ile yürütülmüştür. İnternet üzerinden uygulanan anket çalışması ile ulaşılan 340 kişi araştırmada yer almıştır. Bulgulara göre, katılımcıların Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalaması 29,53 kg/m2 olarak belirlenmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin en çok yeşil çay ve zencefil tüketiminden, en az form çayları tüketiminden olumlu etki gördüklerini düşündükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the use of herbal nutritional support, frequency of use, the effect seen as a result of consumption and the knowledge level of individuals who want to lose weight. The research was conducted with the questionnaire method. A total of 340 people had been reached out through the survey which conducted on the internet. According to the findings, the mean Body Mass Index (BMI) of the participants was 29.53 kg / m2. It was found that the individuals who participated in the study thought that they had the most positive effect on green tea and ginger consumption and the least effect on form tea consumption.