Patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda modifiye edilebilir risk faktörlerininaraştırılması
  1. Tez No: 801201
  2. Yazar: SAMET SANCAR KAYA
  3. Danışmanlar: DR. AYNUR KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Patellofemoral ağrı sendromu (PFAS) özellikle genç, fiziksel olarak aktif bireylerde sık görülen bir diz problemidir. PFAS, spesifik bir tanıdan daha çok bir semptomlar bütünüdür. Hastaların hem yaşam kalitesini hem de günlük yaşamlarındaki fonksiyonel aktivitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada PFAS'a neden olan ve modifiye edildiğinde PFAS kliniğinde düzelme sağlayan modifiye edilebir risk faktörlerinin sıklığını belirlemeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine ön diz ağrısıyla başvuran ve klinik muayenede unilateral PFAS tanısı konan 130 hasta ile ön diz ağrısı tariflemeyen 100 sağlıklı kişi alındı. Tüm bireyler yumuşak doku kısalıkları, kas kuvvetsizlikleri, alt ekstremite dizilim bozuklukları, ağrı şiddetleri ve fonksiyonel seviyeleri açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan PFAS'lı hastalar ile asemptomatik bireyler yaş, cinsiyet ve beden kitle indeksi (BKİ) açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patellofemoral pain syndrome (PFPS) is a common knee problem especially in young physically active individuals. PFPS cause physical and functional insufficiency by affecting daily life activities negatively. In this study, we aimed to determine the prevalence of risk factors, if that modified, improving clinic in PFPS. Materials and Methods: A hundred thirty patients with anterior knee pain and a hundred healty individuals who attended to Ankara Research and Training Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation polyclinic were icluded to the study. All individuals were examined for soft tissue tightness, muscle weakness, sequence failure of low extremity, pain level and functional activity. Results: Patients with PFPS and asemptymatic individuals who included to the study were similar according to age, sex and body mass index.