Changing ways of self-expression: The legacy of romanticism in twentieth-century American art music
Öz ifadenin değişen biçimleri: Yirminci yüzyıl Amerikan sanat müziğinde romantizmin mirası
- Tez No: 617818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JERFİ AJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Romantizm, on dokuzuncu yüzyıldan itibaren günümüze kadar sanatsal algıyı, düşünce yapısını ve hatta halk üzerindeki beğeni anlayışını domine etmiştir. Romantizm o kadar çok anlama gelebilmektedir ki birçoğuna göre aslında hiçbir anlama gelmemektedir, bu da bu akımın tanımlanmasını problematik bir hale getirmektedir. Kabaca Romantizm, duygusal ifade, doğa sevgisi, bireycilik, eskiye özlem ve bunun gibi değer yargılarını temsil etmek etmektedir. Edebiyat ve resim sanatlarında yaşam bulmuş olan Romantizm, buradan müziğe geçerek kendini sınırsızca gösterebilme imkanı bulmuştur. Romantik müzik sadece on dokuzuncu yüzyıl müziğine yön veren ana akım olmakla kalmayıp, Serializm, Modernizm, Minimalizm gibi güncel yaklaşımların özünde de önemli rol oynamaktadır. Tezimde Romantizmi tanımlayan elementler incelenerek, 20. yüzyıl müziğinin merkezinde tuttuğu önemli yer nedenleri ile beraber araştırılacak. Giriş bölümünden sonra Romantizmin kökenleri, felsefe, edebiyat ve resim içinde tuttuğu yerler ile beraber yorumlanacak. Bunun devamında akımın müzikal kökleri ve stilistik bakış açısı, Barok ve Klasik dönemin önde gelen bestecilerinin etkileri ile beraber sunulacak, Romantik müziğin getirdiği yenilikçi fikirler aktarılacak. 20. yüzyıla gelindiğinde, Rachmaninoff ve Sibelius gibi besteciler dönemin modernist akımını reddederek müziklerini tonal anlayış içinde sürdürmeye çalışmışlardır. Müzik tarihindeki belki de en sert eleştirilere maruz bırakılmış bu iki besteci bir sonraki bölümde tartışılacak, aldıkları eleştiriler ve kendilerini savunma şekilleri yorumlanacak. Analiz bölümüne geçmeden önce de 'Neo-Klasisizm', 'Atonalite', 'Anti-Romantizm' gibi kavramlar tartışılacak ve yirminci yüzyılın devamında ortaya çıkan ve gelişen 'Neo-Romantizm' ve 'Amerikan Romantizmi' kavramları açıklanarak üç Amerikalı bestecinin karşılaştırmalı parça analizlerine geçilecek. Tezin sonuç öncesi son bölümü olan analiz kısmı için Amerika'dan bu yeni akımın lideri sayılabilecek üç sanatçı ve her birinin hayatında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilebilen birer besteleri seçilmiştir: John Corigliano, Samuel Barber ve George Rochberg. Bu bestecilerin ortak ve ayrışan yönleri, Romantik değerleri güncel bestelerinde nasıl taşıdıkları ile beraber incelenecek, parçaların tarihsel bilgileri ve barındırdıkları harmonik, formal ve tematik fikirlerin analizleri yapılacak. Parçaların karşılaştırmalı analizleri ile beraber, Romantik öğelerin 20. yüzyılın müziğinin modern anlayışı içerisinde nasıl varolduğu ve neden olması gerektiği konusu; öz ifadenin, tanımlamaların, konseptlerin ve motivasyonların değişen güncel yapıları ışığında tartışılacak.
Özet (Çeviri)
Romanticism, from the nineteenth century onwards, dominated the artistic perception, mindset of creativity and even the ways of appreciation towards artworks by the public. It can mean so many things that it does not mean anything to many people, as its definition is considered to be highly problematic. Roughly, Romanticism represents the values of emotional expression, love of nature, individualism, nostalgia and many other aspects of interest. Coming to life in literature and painting, Romanticism passed through music limitlessly manifesting itself. Romantic Music not only directed the whole musical trend of the nineteenth century, it also played a leading role in the genesis of contemporary approaches like Serialism, Modernism and Minimalism. In this thesis, the elements which identify Romanticism will be examined, and the place that it occupied in the center of twentieth century will be studied with its causes. After a brief introduction, origins of Romanticism will be interpreted with its place in philosophy and arts. Following that, musical roots and stylistic views of the movement will be remarked regarding the influences of the leading composers of the Baroque and Classic Era, together with the progressive acts introduced in the Romantic Era. Later on, in the following chapter, two European composers that stood against the new modernist trend, and kept on writing Romantic music will be discoursed with the criticism they received and the ways that they justified themselves: Rachmaninoff and Sibelius. Before the analysis section, the terms of 'New-Classicism', 'Atonality', 'Anti-Romanticism', will be discussed and the concepts of that emerged and developed later in the twentieth century, 'New-Romanticism' and 'American Romanticism' will be explained, prior to the comparative musical analyses of the three leading American musicians' compositions. John Corigliano, Samuel Barber and George Rochberg are the selected composers in the analysis chapter. They have similar concerns and sets of minds, yet they are unique in their own ways, as they carry the Romantic values along with the contemporary tendencies in their compositions. Apart from the background information, pieces will be fragmentized in terms of harmonic, formal and thematic ideas within them. With the comparative analysis of these pieces and discourses about the new musical ideas, Romanticism's lasting influence on contemporary musicians will be discussed in terms of changing ways of expressions, definitions, conceptions and motivations of the modern world.