Determination of the relationship between c-abl protein tyrosine kinase and yap in cell fate determination during mouse preimplantation embryonic development
Farede preimplantasyon dönemi embriyonal gelişiminde hücre kaderinin belirlenmesinde c-abl protein tirozin kinaz ile yap arasındaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 840396
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YABA UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Zigot aşamasındaki embriyonun blastokiste gelişim sürecinde polarizasyon, kompaktlaşma ve hücre kaderinin belirlenmesi olaylarının başarıyla tamamlanması gerekmektedir. c-Abl, hücrede çekirdek ve sitoplazmada lokalize olan ve ayrıca çekirdek ile sitoplazma arasında taşınabilen bir tirozin kinazdır. c-Abl aracılı YAP1 fosforilasyonunun p73'ün aktivasyonundaki önemi belirlenmiş olmasına rağmen, c- Abl/YAP/p73 mekanizmasının preimplantasyon dönemi embriyo gelişimindeki rolü belirsizliğini korumaktadır.Tez çalışmamızda c-Abl tirozin kinazın, fare preimplantasyon dönemi embriyo gelişiminde c-Abl/YAP/p73 kaskadının polarizasyon, kompaktlaşma ve hücre kaderinin belirlenmesindeki fonksiyonel rolünü araştırmayı amaçladık. 6-8 haftalık C57BL6 dişi fareler, 7,5 IU PMSG ve 48 saat sonra 7,5 IU hCG hormonu verilerek süperovulasyon yapıldı ve ardından erkek fareler ile çiftleştirildi. hCG enjeksiyonundan 20 saat sonra zigot aşamasındaki embriyolar toplanarak kültüre edildi. Tez çalışmamızda temel olarak 4 grup tasarladık: Kontrol, PDGF-AA uygulaması yapılan, imatinib uygulaması yapılan ve c-Abl siRNA mikroenjeksiyonu gerçekleştirilen gruplar. Tüm deney gruplarından elde edilen embriyolarda morfolojik ve morfokinetik parametreler, blastomer alan ölçümleri ve apoptotik cisimler değerlendirildi. c-Abl, YAP, p-c-Abl, p- Y AP , p73, TEAD4, Pard6, E-cadherin, CDX2 ve NANOG lokalizasyonu immünofloresan yötemi ile belirlendi ve konfokal mikroskopta görüntülendi. qRT-PCR yöntemi kullanarak c-Abl, Yap, trofoektodermal hücre belirteçleri Tead ve Cdx2, iç hücre belirteçleri Oct4 ve Nanog ekspresyonunu mRNA düzeyinde belirledik. Tez çalışmamızda ilk kez, preimplantasyon dönemi embriyo gelişim sürecinde c- Abl/YAP/p73 sinyal yolağı mekanizması gösterildi. Sonuçlarımız; c-Abl tirozin kinazın, fare preimplantasyon dönemi embriyo gelişiminde polarizasyon, kompaktlaşma ve hücre kaderinin belirlenmesinde morfokinetik ve morfodinamik özellikler üzerinde düzenleyici bir role sahip olabileceğine dair yeni bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma Yeditepe Üniversitesi Araştırma Projeleri ve Bilimsel Faaliyetleri Destekleme Komisyonu tarafından desteklenmiştir (Proje No: YAP-AP-SAB-21019).
Özet (Çeviri)
The successful completion of polarization, compaction and lineage specification is required for the development of embryo from the zygote to the blastocyst during preimplantation embryonic development. c-Abl (Abelson Tyrosine Kinase) is a non- receptor tyrosine kinase localized in cell nucleus and cytoplasm and also capable of nuclear-cytoplasmic shuttling. Despite the established knowledge regarding the YAP1 phosphorylation by c-Abl is very important for selective activation ofp73, the involvement of the c-Abl/YAP/p73 mechanism in embryonic development remains unexplored. The aim of thesis is investigate the functional role of c-Abl tyrosine kinase in polarization, compaction and cell fate determination through c-Abl/YAP/p73 cascade during early mouse embryonic development. C57BL6 female mice at 6-8-wk old were superovulated with 7,5 IU PMSG and after 48 hr 7,5 IU hCG, then mated. 20 hours after hCG enjection, zygotes were collected and cultured. We designed mainly 4 groups: Control group, PDGF-AA treatment group, imatinib treatment group, and c-Abl siRNA microinjection group. Morphological and morphokinetic parameters, blastomere area measurements, and apoptotic bodies were evaluated in embryos obtained from all experimental groups. We used immunofluorescence staining to determine localization of c-Abl, YAP, p-c-Abl, p-YAP, p73, TEAD4, Pard6, E-cadherin, CDX2 and NANOG by using confocal microscope. We detected c-Abl, Yap, trophoectodermal cell markers Tead and Cdx2 and inner cell markers Oct4 and Nanog expression at the mRNA levels using the qRT-PCR. In this thesis, we suggested for the first time c-Abl/YAP/p73 pathway served as a mechanism during mouse early embryonic development. The results contributes with new knowledge concerning the c-Abl tyrosine kinase may have regulative function in morphokinetic and morphodynamic features of mouse embryo in polarization, compaction, and cell fate specification during preimplantation embryonic development. This study was supported by Yeditepe University Research Projects and Scientific Activities Support Commission (Project No: YAP-AP-SAB-21019).