Overall customer satisfaction in domestic factoring services in Turkey
- Tez No: 61791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Yasadığımız dünyanın değişen finansal koşullan, karşılaşılan problemlere yeni çözümler bulma mecburiyetini getirmiştir. Bugün, Avrupa'da bas gösteren likidite sıkıntısı, firmaları açık hesap çalışmaya yönlendirmektedir. Bankaların kredi vermede izlediği siki koşullar, akreditiflerin zor ve ağır koşulları is dünyasını hayatta kalabilmek için finansal problemelere yeni bir cevap bulmaya zorlamaktadır. | Factoring, bu yeni çözümlerden biri olmakla beraber, kökleri eski Babil'e kadar uzamaktadır. Bu hizmet Avrupa'da modern anlamda 1960'lardan beri uygulanmaktadır ve geçtiğimiz son 10 yılda tüm dünyada yayılmaya başlamıştır. i Bu hizmetin hızlı gelişimi, finans dünyasına getirdiği değişik çözümler, getirdiği avantajlar, gördüğü büyük kabul, bu hizmetin bu tez için konu olarak seçilmesinin en büyük sebepleridir. ı Diğer taraftan, pazarlamanın en önemli kavramlarından biri olan biri olan Müşteri Memnuniyeti ise bu tezin ana temasıdır. Müşteri memnuniyeti, müşteriler bir firmanın yegane varoluş sebebi oldukları için, hayatta kalmak ve kar sağlamak için gereken başlıca araçlarından biridir. Bu yüzden müşteri memnuniyeti, müşterileri elde tutmak ve para kazanmaya devam etmek için hayatidir. Bu iki kâvramı, müşteri memnuniyeti ve factoring, birleştirmenin sebebi ise^ factoring hizmetinin bugünlerde çok önemli bir finansal araç olmasına rağmen, bu hizmete ait müşteri memnuniyetini inceleyen bir çalışma yapılmamış olmasıdır. XIBu çalışmada, factoring hizmeti, tanımı, türleri, genel prosedürleri, avantajları ve dezavantajları, problemleri detaylı olarak anlatılmakta ve yurtiçi factoring hizmetleri ile ilgili müşteri memnuniyeti analiz edilmektedir. İncelenmek üzere sadece yurtiçi factoring hizmetinin seçilmiş olmasının sebebi ise uluslararası kaynaklara ulaşma zorluğu ve bu hizmetin çok sayıda ülkedeki uygulamalarını analiz etmenin imkansız olusudur. i Bu çalışma bu konu ile ilgilenen herkes için yararlı bir kaynak olacaktır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The changing financial conditions of the world that we live in, bring the obligation to find new solutions to the problems that are faced. Today, the scarcity of the liquidity occurring in Europe leads firm to make open account sales. The rigid conditions of the banks for giving credits, thejdifficult and heavy conditions of letter of credits forces business world to find a new answer to the financial problems in order to survive. Factoring is one of these new solutions in fact having background since the, ancient Babylon. This service has been applied in developed countries in the modem meaning since 1960s and it has been expanding all over the world since the last decade. The rapid growth of this service, the different solutions it brings to the financial world, the advantages that it brings, the wider acceptance that it gains was the major reasons for choosing this service as the background. On; the other hand customer satisfaction which is one of the most crucial aspects of the marketing concept is the main theme of this thesis. It is one of the major tools to make a business survive and gain profit since the customers are the sole reason for any business's existence. Therefore satisfaction is crucial to keep customers at hand and continue to make money. Th^ reason for linking these two aspects, the customer satisfaction and factoring, is the absence of any study measuring customer satisfaction for factoring services though it is an important financial tool nowadays, IXIn this study, factoring service is introduced in detail, its definition, its types, the general procedures, advantages and disadvantages its problems are given, and customer satisfaction for domestic services is analyzed. The reason for taking only domestic factoring services in to consideration for factoring service is the difficulties to reach international factoring sources in abroad impossibility to analyze international factoring services for a wide range of countries. i [ i I believe this will be helpful study for anyone who is interested in such a subject.