Learning organizations
- Tez No: 61792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAUF NİŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışma, öğrenen organizasyonların etkinliğini anlamada yardımcı olabilecek bir çerçeve geliştirmeye yöneliktir. Amaçladığımız esas husus, öğrenen organizasyonların temel üç basamağı olan öğrenme kapasitesini geliştirme, sürekli kılma, bilgi transferi oluşumu ve bu oluşumunun ödüllendirme tatmini üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bazı demografik özellikleride önerdiğimiz çerçeveye dahil ettik. Bankacılık sektöründen, 100 çalışan üzerinde yapılan araştırmada, çalıştıkları bankaların ne derecede öğrenen organizasyon olduklarım kendi geliştirdiğimiz, ödüllendirme tatminini ise Ödüllendirme Tatmini Anketi ile ölçtük. Araştırmanın genel sonuçlan şunlardır: 1) Öğrenme kapasitesini geliştirme ve sürekli kılma arasındaki ilişki özel ve devlet bankalarında aynı düzeyde olduğu saptanmıştır. 2) Öğrenmeyi sürekli kılma ve bilgi transferi; bilgi transferi ve ödüllendirme tatmini arasındaki ilişki devlet bankasında daha yüksek bulunmuştur. 3) Özel bankadaki çalışanların öğrenme kapasitesini geliştirme, sürekli kılma, bilgi transferi ve ödüllendirme tatmini, devlet bankasındaki meslektaşlarından daha yüksek olduğu saptanmıştır. 4) Çalışanların işleri ile ilgili eğitim kursları almaları öğrenen organizasyonlar üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to propose a framework for understanding learning organizations effectiveness in general. More specifically, we aimed to investigate the impact of the three basic steps of learnig organizations; developing learning capacity, continuous adaptation, transfering knowledge; on reward satisfaction. We also included demographic characteristics in our frame work to see how they relate to other variables in our study. Survey data from 100 bank employees were analyzed using learning organization instrument developed by the researcher. Reward Satisfaction was designed by Mearwist and Lawler (1977) to assess the general reward satisfaction. The analysis yielded the following main results: 1) The level of correlation between developing learning capacity and continual adaptation is the same at the private and state banks. 2) The level of correlation between continual adaptation and knowledge transformation, between knowledge transformation and reward satisfaction at the public bank are higher than the level at the private bank. 3) Employees working in the private bank exhibit more developing learning capacity, continual adaptation, knowledge transformation and reward satisfaction scores than their colleagues working in the state bank. 4) Employees attending training courses about their job showed to be significant in relationship to learning organizations.