5-6 yaş grubunda çocuğu olan ebeveynlerin tutumlarının incelenmesi
Investigation of attitudes of parents with 5-6 years oldchild
  1. Tez No: 617937
  2. Yazar: HANDENUR SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, 5-6 yaş grubu çocukların anne babalarının ebeveyn tutumlarının çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişkiye dayalı bir araştırmadır. Araştırma, İstanbul ili Anadolu yakası Üsküdar ilçesinde 2019-2020 yılında öğrenimini sürdüren 5-6 yaş grubu çocukların ebeveyni olan 62'si kadın, 38'i erkek olmak üzere toplam 100 kişiye yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Aile Bilgi Formu ve Şendil (2008) tarafından hazırlanan Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı ilişkiye dayalı metodların (ortalama, standart sapma, frekans) yanı sıra Parametrik veriler için T-Testi ve One Way Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the parental attitudes of parents of children aged 5-6 in terms of various variables. The research is descriptive and relational. The research was carried out in a total of 100 parents of 5-6 years old children, 62 of whom were female and 38 were male, who were studying in the Anatolian side of Istanbul, Üsküdar district in 2019-2020. Family Information Form prepared by the researcher and Parental Attitude Scale prepared by Şendil (2008) were used as data collection tools. The data were analyzed using SPSS 25.0 package program. While evaluating the study data, besides descriptive relation-based methods (mean, standard deviation, frequency), T-test and One Way Anova tests were used for parametric data.