Çocuklarda damar yolu açma işlemi sırasında oluşan ağrıyı azaltmada sanal gerçeklik gözlüğünün etkisi
The effect of virtual reality glasses on reducing pain during intravenous cannulation in children
  1. Tez No: 617939
  2. Yazar: BAHRİYE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu randomize kontrollü deneysel çalışma, çocuklarda damar yolu açma işlemi sırasında oluşan ağrıyı azaltmada sanal gerçeklik gözlüğünün etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma bir devlet hastanesinin çocuk kliniğinde yatan 7-12 yaş grubu çocuklar ile 29.04.2019-31.08.2019 arasında yapılmıştır. Etik kurul onayı, kurum izni ve ebeveyn onamı alınan bu çalışmada, deney (n=35) ve kontrol (n=35) grubundaki çocukların; yaş, cinsiyet, öğrenim gördüğü sınıf, daha önce hastaneye yatma ve damar yolu açılma deneyimi kriterleri benzer seçilmiştir (p>0.05). Veriler, Çocuk Tanıtıcı Özellikler Formu, Ebeveyn Tanıtıcı Özellikler Formu, Visual Analog Skala (VAS), Revize Edilmiş Yüz İfadeleri Ağrı Skalası (FPS-R), Girişim İzlem Formu, Çocuk İçin Davranış Gözlem Formu ve Ebeveyn İçin Davranış Gözlem Formu ile toplanmıştır. Araştırmada deney grubundaki çocuklara damar yolu açma işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletilmiştir. Çalışma öncesi ve sonrasında; çocuk ve ebeveyninden işlem sırasında yaşadığı/yaşayacağı ağrıyı değerlendirmeleri istenilmiş, çocukların kalp atım hızı, O2 satürasyonu, vücut ısısı ölçülmüş ve işlem sırasında çocuk ve ebeveynin gösterdiği davranışlar değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde post-power analizi, tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk, Pearson ki-kare, Mann Whitney U ve Two-Related-Samples Testleri kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki çocukların; tanıtıcı özellikleri, hastaneye yatış nedenleri, damar yolu açılmasına ilişkin duygu, düşünce ve deneyimleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of virtual reality glasses on pain relief during intravenous cannulation in children. The research was carried out between the ages of 7-12 years and 29.04.2019-31.08.2019 pediatric clinic of a public hospital. Ethics committee, institutional consent and parental consent were obtained. In this study, age, sex, class of study, previous hospitalization and intravenous cannulation experience criteria of the children in experimental (n = 35) and control (n = 35) groups were similar (p> 0.05). Data collected with Descriptive Characteristics Form for Child and Parent, Visual Analogue Scale (VAS), Faces Pain Scale-Revised (FPS-R), Intervention Monitoring Form, Behavioral Observation Form for Child and Parent. In the study, the children in the experimental group were watched video with virtual reality glasses during the process of opening the intravenous cannulation. Before and after the study; the children and their parents were asked to evaluate the pain they would experience during the procedure; heart rate, O2 saturation, body temperature of the children were measured and the behavior of the child and parent during the procedure was evaluated. Post-power analysis, descriptive statistics, Shapiro Wilk, Pearson chi-square, Mann Whitney U and Two-Related-Samples Tests were used for the data analysis. The descriptive characteristics, reasons for hospitalization, feelings, thoughts and experiences of intravenous cannulation of children in the experimental and control groups were similar.