Çocuklarda damar yolu açma işlemi sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı algısına etkisi
The effect of virtual reality glasses used during vascular access on children's pain perception
  1. Tez No: 861968
  2. Yazar: SÜMEYRA KARAYILAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, 7-14 yaş arası çocuklarda damar yolu açma işlemi sırasında oluşan ağrı algısını sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak azaltmak amacıyla randomize kontrollü deneysel bir tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemi 12 Temmuz 2023-11 Kasım 2023 tarihleri arasında, Gaziantep Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servis ve Çocuk Servisi Ünitelerinde yatan 54 uygulama 54 kontrol olmak üzere toplam 108 çocuktan elde edildi. Veri toplama aracı olarak ''Veri Toplama Formu'', ''Revize Edilmiş Yüz İfadeleri Ağrı Skalası-Faces Pain Scale-Revised (FPS-R)'', ''Vizüel Analog Skala(VAS)'' ve ''Damar Yolu Açma İşlemi Sonrası Genel Durumu Değerlendirme Formu'' kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental design to reduce the perception of pain during vascular access in children aged 7-14 by using virtual reality glasses. The sample of the study was obtained from a total of 108 children, 54 of whom were treated and 54 of whom were controls, hospitalized in Gaziantep Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital Emergency Service and Pediatric Service Units between 12 July 2023 and 11 November 2023.“Data Collection Form”,“Revised Facial Expressions Pain Scale-Revised (FPS-R)”,“Visual Analog Scale (VAS)”and“Vascular Access”were used as data collection tools. Post-Procedure General Condition Evaluation Form' was used. Data were collected using face-to-face interview technique.