Yüksek fruktoza maruz bırakılan ratlara lactobacillus acidophilus ve curcumin uygulamasının beyinde nörosteroid, beta amyloid protein ve apoptozis düzeyine etkisi
Effect of lactobacillus acidophilus and curcumin application in rats subjected to high quantities of fructose on neurosteroid, beta amyloid protein and apoptosis levels
  1. Tez No: 618021
  2. Yazar: HÜSEYİN KÜRŞAD ERENSAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel olarak yüksek fruktoza maruz kalan ratlara Lactobacillus acidophilus ve curcumin uygulamasının beyindeki nörosteroid, beta amyloid protein (TBAP) ve apoptozis (FAS) düzeyi ile serumda bazı biyokimyasal parametrelere etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışma materyelini 10-12 haftalık yaşta 50 adet erkek Sprague-Dawley ırkı erişkin rat oluşturdu. Çalışmada; kontrol (Grup1), %20 fruktoz içme suyu verilen (Grup 2), %20 fruktoz içme suyu ile beraber son dört hafta curcumin verilen (Grup 3), son dört hafta L. acidophilus probiyotiği verilen (Grup 4) ve son dört hafta curcumin ve L. acidophilus probiyotiğinin kombine verilen (Grup 5) grup olmak üzere 5 farklı gruba ayrıldı ve haftalık olarak vücut ağırlıkları tartıldı. Deneme sonunda ratların beyin dokusunda testosteron, östrojen, progesteron, translokotor protein (TSPO), TBAP ve FAS düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Kan örneklerinde ise ürik asit, total kolesterol, HDL, LDL, ürik asit, kreatin kinaz, AST ve ALT düzeyleri spektrofotometrik yöntemle analizör cihazında belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to study the effect of the Lactobacillus acidophilus and curcumin application in rats experimentally subjected to high quantities of fructose on the neurosteroid, beta-amyloid protein (TBAP) and apoptosis (FAS) levels in the brain as well as on certain parameters in the serum. Material and Method: The materials consisted of 50 male Sprague-Dawley adult rats aged 10-12 weeks. These rats were divided into five groups, namely the control group (Group 1), the rats fed with drinking water containing 20% fructose (Group 2), the rats fed with drinking water containing 20% fructose and curcumin for the last 4 weeks (Group 3), the group fed with L. acidophilus probiotic for the last 4 weeks (Group 4) and the group fed with a combination of curcumin and L. acidophilus probiotic for the last 4 weeks (Group 5), and body weights of the rats were taken weekly. At the end of the experiment, the levels of testosterone, estrogen, progesterone, translocator protein (TSPO), total beta-amyloid protein (TBAP) and FAS were measured using the ELISA method. The total cholesterol, HDL, LDL, uric acid, creatine kinase, AST and ALT levels in the blood specimens were determined using the spectrophotometric method.