Düşük yapan kadınların algıladıkları stres ile eş desteği arasındaki ilişki
The effects of the spousal support on the percieved stress level of the women who have miscarriages
- Tez No: 618049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, düşük yapan kadınların algıladıkları eş desteğinin kadınların algıladıkları stres düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikteki çalışmanın evrenini, Yakacık Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin doğum ve kadın cerrahi 1 Şubat-1 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş üzeri yaş grubunda olan, okuma yazma bilen, Türkçe konuşup anlaşabilen, 20'nci gebelik haftasının altında düşük yapmış, 500 gr. ve altında bebeği olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 182 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri, tanımlayıcı veri toplama formu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Eş Destek Ölçeği (EDÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Man Whitney U testi, Anova testi, Kruskal Wallis testi, t testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalamasının 32,17±6,09 olduğu, %72,5'inin ilk kez düşük yaptığı, %46,7'sinin düşük nedeninin bilinmediği ve %22'sinin psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu belirttiği belirlenmiştir. Kadınların ASÖ puan ortalaması 26,25±6,92 ve Eş Destek Ölçeği puan ortalaması 70,76±11,44 olarak bulunmuştur. Katılımcıların, öğrenim durumu, gelir düzeyi, gebeliklerinin planlı olma durumu, eşlerinin öğrenim durumu, eşleri ile ilişkileri, eşlerinin yardımcı olma durumu ve psikolojik desteğe ihtiyacı olma durumu ile ASÖ puan ortalaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmış (p0,05). Kadınların eşleri ile ilişkileri, eşlerinin yardımcı olma durumu ve psikolojik desteğe ihtiyacı olma durumu ile EDÖ puan ortalaması arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmış (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the effects of the spousal support on the perceived stress of the women who have miscarriages. The universe of this descriptive, cross-sectional and relationship-seeking study was 182 women who applied to Yakacık Maternity and Pediatric Hospital between 1 February and 1 May 2019, who were above 18 years of age group and literate, who could speak in Turkish and understand Turkish, who miscarried their babies before the 20th gestational week, who had babies with low weight of 500 gr. and approved to participate in the study. The research data were obtained by using descriptive data collection form, Perceived Stress Scale (PSS) and Spousal Support Scale (SSS). In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Man Whitney U test, Anova test, Kruskal Wallis test, t test and correlation analysis were used. The average age of the women participating in the study was 32.17±6.09, 72.5% had miscarriage for the first time, 46.7% had not known the cause of miscarriage and 22% stated that they needed psychological support. The mean score of PSS of the women was 26.25±6.92 and the mean score of the Spouse Support Scale was 70.76±11.44. A statistically significant difference was found between the participants' educational status, income level, pregnancy status related to planning, their spouses' educational status, their relationship with their spouses, their spouses' support status and the need for psychological support and the mean score of PSS (p 0.05). A statistically significant difference was found between the relationship of the women with their spouses, the help status of their spouses and the need for psychological support and the mean score of SSS (p 0.05).