Açık kalp ameliyatı olan hastalarda kinezyofobi ve yorgunluk düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of kinesophobia and fatigue levels of patients who had open heart surgery
  1. Tez No: 618050
  2. Yazar: DEMET KARAİSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma, açık kalp ameliyatı olan hastaların kinezyofobi ve yorgunluk düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Trabzon İl merkezinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kalp ve damar cerrahisi servisinde yatmakta olan açık kalp ameliyatı geçirmiş 176 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)”ve“Piper Yorgunluk Ölçeği (PYÖ)”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Açık kalp ameliyatı geçiren bireylerin yüksek düzeyde kinezyofobiye sahip olduğu ve orta düzeyde yorgunluk yaşadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The study was descriptively conducted to determine the kinesophobia and fatigue levels of patients with open heart surgery. The study was conducted with 176 patients who had open heart surgery in the cardiovascular surgery clinic of Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital located in Trabzon province. The data were gathered using“Personel Information Form”,“Tampa Kinesiophobia Scale (TKS)”and“Piper Fatigue Scale (PFS)”. For the assessment of the data; percentage, average, standart deviation, minimum and maximum values, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Analysis of Variance and Spearman Correlation Analysis were used. It was determined that the patients with open heart surgery had high level kinesiophobia and moderate level fatigue.