21-25 yaş arası gençlerde benlik saygısına etki eden ebeveyn tutumları
Parental attitudes affecting self esteem in youth between aged 21-25
  1. Tez No: 618078
  2. Yazar: AYGÜL KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Bu araştırmada anne-baba tutumlarının, 21-25 arası genç yetişkinler benlik saygıları üzerindeki etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Aydın ili Efeler ilçesi sınırları içerisinde yaşayan 21-25 yaş arası gençler ile 15-22 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma 21-25 yaş arası 398 genç ile yapılmış nicel ve ilişkisel tarama modeline dayalı bir araştırmadır. Katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, ebeveynlerinin hayatta ve birlikte olma durumları, çocukluk ve ergenlik dönemi aile içi ilişkileri ve aile içi duygusal-fiziksel şiddet görüp görmediklerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formundan yararlanılmıştır. Ayrıca katılımcıların algıladıkları anne-baba tutumlarını ölçmek üzere Anne-Baba Tutum Envanteri ve benlik saygılarını ölçmek üzere Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğinden faydalanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Veriler; Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Ki Kare (χ2) testlerinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların orta düzeyde benlik saygısına sahip oldukları, demokratik anne-baba tutumlarının benlik saygısını pozitif yönde etkilediği, buna karşın bu etkinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Aile içi iletişim, aile içi duygusal şiddet ve aile içi fiziksel şiddet gibi faktörlerin, benlik saygısı üzerinde etkili değişkenler olduğu görülmüştür. Yapılan istatistiki analizlerden anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar: Ebeveyn tutumları benlik saygısı üzerinde etkilidir. Bu nedenle bireylerin benlik saygı düzeylerinin arttırılması için; ebeveynlerin çocuklarına karşı daha demokratik tutum sergilemeleri, etkili ve sağlıklı bir aile içi iletişimin sağlanması, aile içi duygusal ve fiziksel şiddetin ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of perantal attitudes on self-esteem of young adults between 21-25. Materials and Methods: The study was conducted between the ages of 21-25 years and on 15-22 November 2019 in Efeler district of Aydın. The study is based on a quantitative and relational survey model with 398 young people who are aged 21-25 years. The questionnaire was prepared by the researcher to determine the socio-demographic characteristics of the participants, their parents' life and coexistence, their family relations during chilhood and adolescence and whether they experienced emotional or physical violence within the family. In addition,Parental Attitude Inventory and Rosenberg Self-Esteem Scale were used to measure the perceived parental attitudes of the participants. The data were evaluated with SPSS 22.0. The data were analysed as using Chi Square (χ2) tests. Findings: Participants had moderate self-esteem and democratic parental attitudes had a positive effect on self-esteem, whereas this effect was low. Factors such as family communication, family emotional violence and family physical violence were found to be influential variables on self-esteem Significant were obtained from statistical analyzes. Conclusion: Parental attitudes are effective on self-esteem. Therefore, in order to increase the self-esteem levels of individuals; Parentsshould be more democratic towards their children, effective and healthy domestic communication should be ensured and emotional and physical violence should be eliminated.