TiO2 nanopartikülünün kromozomlar üzerindeki toksik etkisinin in-vitro araştırılması
In-vitro investigation of toxic effect of TiO2 nanoparticle on chromosomes
  1. Tez No: 618079
  2. Yazar: BÜŞRA KANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Güneşe maruziyet genellikle güneş koruyucu kremlerle birlikte gerçekleştiği için; kozmetiklerde, özellikle güneş koruyucu ürünlerde yer alan titanyum dioksit nanopartiküllerinin insan sağlığı üzerine olan etkilerinin incelenmesi de gerekli ve önemlidir. Titanyum dioksit nanopartikülleri (TiO2-NP) günümüzde güneş koruyucu kremlerde en yaygın kullanılan UV filtrelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar, TiO2-NP'lerinin hücrelerde DNA hasarı oluşturabildiği ve dolayısıyla genotoksik etkili olabileceğini göstermektedir. Tezimizde TiO2-NP'üne maruz kalınması durumunda hücre kromozomlarının nasıl etkilendiği Mikroçekirdek ve CREST (antikinetochore antibodies) testleri ile insan keratinosit hücreleri kullanılarak araştırılmıştır. Mikroçekirdeklerin karakterizasyonu için kullandığımız CREST analizleri ilk kez bu proje ile laboratuarımızda kurularak uygulanmıştır. Tezimizden elde ettiğimiz sonuçlara göre TiO2-NP'nün test edilen 5, 10 ve 50 μg/mL konsantrasyonlardamikroçekirdek sayılarını artırdığı, bu artışın 5 ve 50 μg/mL konsantrasyonlarda istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Mikroçekirdek testi sonuçlarına dayanarak CREST analizleri uygulandığında ise, TiO2-NP'nün mikroçekirdek sayılarını anöjenik mekanizmalarla artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since sun exposure usually occurs with sunscreen creams; It is also necessary and important to investigate the effects of titanium dioxide nanoparticles on human health in cosmetics, especially sunscreen products. Titanium dioxide nanoparticles (TiO2-NP's) are now one of the most widely used UV filters in sunscreen creams. However, research has shown that TiO2-NPs can cause DNA damage in cells and thus can be genotoxic. In our thesis, the chromosomal effect of TiO2-NP was investigated by micronucleus test and CREST (antinetochore antibodies) testin human keratinocyte cells. The CREST analysis, which we use for the characterization of micronuclei, was established and applied in our laboratory for the first time with this thesis. According to the results obtained from our thesis, TiO2-NP increased the number of micronuclei at 5, 10 and 50 μg /mL concentrations and this increase was statistically significant at 5 and 50 μg /mL concentrations. When the CREST analysis was performed based on the results of the micronucleus test, it was observed that TiO2-NP increased the number of micronuclei by aneugenic mechanisms.