Tavşanlarda deneysel ekstraoküler kas cerrahisi sonrası tirozin kinaz inhibitörü nintedanib kullanımının postoperatif inflamasyon, adezyon ve fibrozis gelişimi üzerine etkisinin histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak araştırılması
Efficacy of a multiple tyrosine kinase inhibitor nintedanib in preventing postoperative inflammation, fibrosis and adhesion after experimental strabismus surgery
- Tez No: 618089
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA PİRHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç:Çalışmamızda deneysel şaşılık cerrahisi modeli oluşturulacak tavşanlarda multipl tirozin kinaz inhibitörü nintedanib ve uzun etki süresine sahip steroid ajan olan triamsinolon asetonidin(TA) postoperatif adezyonu, inflamasyonu ve fibrozisi önlemedeki etkinliğini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:32 adet Yeni Zelanda tavşanının sağ gözleri çalışmaya dahil edildi. Üst rektus kasına cerrahi uygulandı. Çalışma grubu olarak serum fizyolojik(SF), TA ve 1, 5, 10 mikromolar dozlarında nintedanib kullanılan ve her biri 6 göz içeren 5 grup oluşturuldu. 28. günde gözler enüklee edildikten sonra hematoksilen-eozin ve masson trikrom ile histopatolojik inceleme yapıldı. İmmünohistokimyasal incelemede transforme edici büyüme faktörü β(TGF-β), matriks metalloproteinaz 2(MMP-2) ve α smooth muscle actin(α-SMA) ekspresyonu değerlendirildi. Bulgular:SF grubunda konjonktival ve skleral inflamasyon derecesi nintedanib gruplarından, TA grubundan anlamlı olarak daha yüksekti(p0.05). SF grubunda konjonktival vaskülarite ve rektus kas fibrozis oranı 10 mikromol nintedanib grubundan anlamlı daha yüksekti(p0.05).
Özet (Çeviri)
Efficacy of a multiple tyrosine kinase inhibitor Nintedanib in Preventing Postoperative Inflammation, Fibrosis and Adhesion after Experimental Strabismus Surgery Purpose: To investigate the efficacy of multiple tyrosine kinase inhibitor agent, nintedanib, on the prevention of postoperative inflammation, fibrosis and adhesion following strabismus surgery in rabbits in comparison with triamcinolone acetonide. Methods: Right eyes of 32 New Zealand white rabbits underwent reinsertion of the superior rectus muscle. They were randomized to receive one of the following treatments: 0.9 % normal saline, triamcinolone asetonide, or one of the three doses of nintedanib subconjunctivally. On the 28th day, six eyes from each group were enucleated and histologically and immunohistochemically analyzed to assess the postoperative inflammatory changes, fibrosis and adhesion. Transforming growth factor-β (TGF-β), matrix metalloproteinase (MMP-2) and α-smooth muscle actin (α-SMA) expressions in each group were evaluated. Results: Conjunctival inflammation and scleral inflammation in triamsinolone acetonide and nintedanib groups were significantly reduced compared to saline group (p0.05).