Kurumsal kaynak planlama yazılımı kullanımının işletme performansına etkisi: Örnek olay çalışması
The impact of enterprise resource planning software use on company performance: Case study
- Tez No: 618100
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İşletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri, rekabet edebilme yeteneklerine bağlıdır. Günümüzde her sektörde rekabet üstünlüğünün kaynağı bilgidir. Bilgi üretmek ve yönetmek için öncelikle bilgiye sahip olmak gereklidir. Etkinlik ve verimlilik gibi kavramlar, kaynakların sınırlı olduğu dünyada her zaman önemli olmuş ve olmaya devam edecektir. Kaynakların verimli kullanılması zorunluluğu mal ve hizmet üretiminde performans ölçümünü gerekli kılmaktadır. Organizasyonlar için yüksek düzeyde bir performans yakalamak başarının anahtar faktörüdür. Bu nedenle sahip olunan performansı iyileştirmek ve organizasyonun neden etkin işlemediğini anlamak günümüz için önemli bir amaçtır. Bu çalışmanın amacı bilgi tabanlı bir teknoloji olarak karşımıza çıkan ve bir kurumsal kaynak planlaması uygulama yazılımı olan SAP R/3 yazılımını kullanımının işletme performansı üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla İç Anadolu Bölgesinin önemli firmalarından olan ABC işletmelerinin hayata geçirdiği SAP R/3 yazılımında yer alan; Malzeme Yönetimi, Satış Dağıtım, Muhasebe Finans, Maliyet Muhasebesi, Kârlılık ve Kalite Birimleri ile ilgili faaliyetlerin işletme performansı üzerinde etkisi, örnek olay yönteminden yararlanılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda SAP R/3 yazılımını işletmede kullanılmaya başlanılmasından sonra, performans krtilerlerinde önemli gelişmeler sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability of businesses to survive depends on their competitive ability. Today, knowledge is the source of competitive advantage in every sector. In order to produce and manage information, first of all it is necessary to have knowledge. Concepts such as efficiency and efficiency have always been and will continue to be important in the world of resources. The necessity of efficient use of resources necessitates performance measurement in the production of goods and services. Achieving a high level of performance for organizations is a key factor in success. Therefore, it is an important goal to improve the performance and understand why the organization is not operating effectively. The aim of this study is to investigate the effects of SAP R / 3, an enterprise resource planning application software, which is a knowledge-based technology, on business performance. For this purpose, the SAP R / 3 software implemented by ABC enterprises, one of the most important companies in the Central Anatolia Region; The effects of activities related to Material Management, Sales Distribution, Accounting Finance, Cost Accounting, Profitability and Quality Units on business performance were examined by using case study method. As a result of the research, it has been found that after the introduction of SAP R / 3 software in the enterprise, it provides significant improvements in performance criteria.