Akut miyokart enfakrtüsü geçiren hastalarda ekokardiyokrafik sol ventrikül kitlesi ve kitle indeksi değişiminin incelenmesi
Investigation of ecocardiographic left ventricular mass and mass index change after acute myocardial infarction
  1. Tez No: 618109
  2. Yazar: HÜSEYİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TUNÇEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; AKS sonrası KV olaylar için bağımsız bir risk belirleyicisi kabul edilen SoV kitlesi ve SoV kitle indeksi üzerine bir ACEİ olan zofenopril ile ARB olan kandesartanın ektisini gözlemlemektir. SoV kitlesindeki regresyon ile KV risklerde azalma yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Biz her iki ilacın 6 aylık takiplerde ekokardiyografik takipte SoV kitlesi ve kitle indeksini değişimlerini analiz ederek varsa iki ilaç arasındaki farkı ortaya koymayı planladık. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji yoğun bakımında AKS takısı ile kabul edilen ve invaziv görüntüleme ile tanı doğrulanan, zofenpril (n:100 ) ve kandesartan(n:100) tedavisi alan 200 hasta ile yapılmıştır. AKS sonrası endikasyon dahilinde tüm hastalara metoprolol başlanmıştır ve guruplar arasında metoprolol dozu bakımından fark bulunmamaktadır( P değeri=0.337). Ortalama yaş ise 57.91∓11.55 yıl olup gruplar arasında anlamlı fark bulunmamaktadır. Zofenopril gurunda 7 kandesartan gurubunda ise 8 hastaya MRA başlanmış olup guruplar arasında fark bulunmamaktadır. Ardından takiplerde hastaların 0. 1. Ve 6. Ay ekokardiyografik verileri incelenerek Küp formülü ile SoV kitlesi, SoV kitle indeksi hesaplanmış her iki ilaç gurubunun Sov kitlesi ve SoV kitle indeksi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışma sonunda kandesartan kullanan hastalarda Sov Kitlesi ve SoV kitle indeksinde anlamlı derecede azalma saptanmıştır(0. Ay 212.69∓40.82mg, 6. Ay 199.53∓38.51mg : P değeri=
Özet (Çeviri)
Left ventricular mass (LVM) and left ventricular mass index (LVMI) are important parameters that associated with cardiovascular morbidity and mortality. It has been observed that regression of LVM and LVMI would cause decrease in the CV risk. The aim of this study is comparing the effects of zofenopril and candesartan on LVM and LVMI. This study conducted in cardiology intensive care unit at Selcuk University, faculty of medicine. Patients with MI(n:200, either STEMI or NSTEMI) randomly assigned to zofenopril(n:100) and candesartan(n:100) groups after revascularisation. Metoprolol was the only B-Blocker agent for both treatment arms. If indicated spironolactone was prescribed. Transthoracic echocardiography (TTE) was performed a baseline, 1. Month and 6. Month. LVM and LVMI were calculated with cuba formula. At the end of 6. Month zofenopril group and candesartan group were compered in terms of percent change and absolute change of LVM and LVMI. At the end of 6 month period, LVM and LVMI in the candesartan group changes from 212.69±40.82 g to 199.53±38.51 g (p: