İş yaşamında çalışanları motive eden faktörler ve F.Herzberg modeli üzerinde İzmir uygulaması
Factors that motivate employees in business life and F.Herzberg model application in İzmir
  1. Tez No: 618118
  2. Yazar: NAGİHAN PİYALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKŞEN TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada F. Herzberg'in Çift Etmen Teorisi'nde ortaya koyduğu etmenlerin sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bilhassa hijyen etmenleri olarak bilinen etmenler ile motivasyon etmenlerinin iş tatmini ile ilişki düzeyinin belirlenerek sigorta şirketlerindeki işgörenlerin iş tatminini sağlama konusundaki sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Çalışmada Herzberg Çift Etmen Teorisi ve iş tatminiyle ilgili teorik bilgileriyle daha önce farklı alanlarda gerçekleştirilmiş olan çalışmalar üzerinde incelemeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sigorta şirketlerinde çalışanların iş tatminine ilişkin düşüncelerini tespit etmek için veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini İzmir ilindeki sigorta şirketlerinde çalışan işgörenler oluşturmuştur. Çalışma süresince 199 işgörenle görüşülmüştür. Çalışmadan elde edilen veriler üzerinde Herzberg'e göre hijyen-motivasyon etmenlerinin iş tatminiyle ilişkisini ve ilişki düzeyini tespit etmek için frekans analizi, t-testi, F testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of F. Herzberg's Two Factor Theory on job satisfaction of insurance sector employees in their conduct of duties. Especially, the existence and extent of job satisfaction known as hygien factors and motivation factors were tested to compile probable solution for providing employees job satisfaction. In this study, the previous literature and empirical studies conducted on different fields regarding with Herzberg Two-Factor Theory were evaluated. To determine the opinion of the employees working in insurance sector about job satisfaction survey method was used for data collection. To determine the effects of Herzberg's hygien and motivation factors on job satisfaction frequency distribution, correlation analysis and multiple regression analysis was applied to data obtained from the study. The data obtained from the study.