Geçici protez materyali olarak kullanılan akrilik ve kompozit rezinlere antibakteriyel ajan eklenmesinin bakteriyel tutuluma, materyalin fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of adding antibacterial agent effects on bacterial accumulation, physical and chemical properties of acrylic and composite resin-based provisional crown materials
  1. Tez No: 618137
  2. Yazar: SERDAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUBUTAY HAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Preparasyon bölgesinde bakteriyel tutulumu engellemek, protetik işlemlerin başarısı, diş ve çevre doku sağlığının idamesinde kritik rol oynamaktadır. Fiziksel ve kimyasal yapısını minimum etkileyecek şekilde sabit geçici restorasyon materyallerine (SGM) antibakteriyel (AB) özellik kazandırmak önemli ve üzerinde çok az çalışılan bir konudur. Bu çalışmanın amacı, akrilik ve kompozit rezin içerikli SGM'lere organik yapıdaki ajanların çeşitli oranlarda eklenmesi sonrasında gelişen AB özelliği ve materyalin yapısında meydana gelen fiziksel ve kimyasal değişiklikleri araştırmaktır. Akrilik (Temp S) ve kompozit (Revotek LC, Telio CS) rezin içerikli üç SGM'den, ajan eklenmeyen kontrol grupları, %1 oranında Klorheksidin diasetat (CHA), %1 ve %3 oranlarında da Triklosan (Irgasan) ilave edilen deneysel gruplar oluşturuldu. Ölçümlerde kullanılmak üzere disk şeklindeki örneklerden (5 mm ve 8 mm çap, 2 mm kalınlık) her bir grup için 20 tane olacak şekilde toplamda 240 adet elde edildi. Agar Difüzyon Testi ile S.mutans ve C.albicans'a karşı oluşan AB aktivite, Vickers Yöntemi ile yüzey sertliği, Yüksek Basınçlı Likit Kromatografisi ile de artık monomer ve ajan salınımları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Minimal bacterial accumulation reveals a critical role for pulpal and periodontal health and prosthetic success. Provisional crown material (PCM) with antimicrobial properties can be beneficial to inhibit recurrent caries and other bacterially induced dental disease. Only a few attempts have been made to improve the antibacterial (AB) property of PCM by the inclusion of specific AB agents. The aim of the current study was to evaluate the effect of added two organic agents at different concentrations on AB activity, physical and chemical properties of acrylic and composite resin-based PCM. Disc-shaped samples were prepared from either three acrylic (Temp S) and composite (Telio CS, Revotek LC) resin-based PCMs containing 0% (control), 1% Chlorhexidine diacetate (CHA), 1% and 3% Triclosan (Irgasan). 20 resin discs (5 mm and 8 mm diameter-2 mm thickness) were prepared for each group, with a total of 240 samples. Agar Diffusion Test, High Pressure Liquid Chromatography and Vickers Tests are used for antimicrobial activity against S.mutans and C.albicans, AB agent and residual monomer release and surface hardness measurements, respectively.