Böbrek nakilli hastalarda erken hospitalizasyonun allograft ve hasta sağkalımı üzerine etkisi
The effect of early hospitalization on allograft and patient survival in kidney transplant recipients
- Tez No: 618136
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, böbrek nakli alıcılarının nakil sonrası ilk üç ayda (erken) hospitalizasyonun, nedenleri ve risk faktörleri ile allograft sağkalımına etkisini araştırmak, amaçlandı. HASTALAR VE YÖNTEM: Böbrek Nakli Kliniğinde 12.01.2016 ile 31.12.2018 tarihleri arasında böbrek nakli yapılan 158 alıcının 155 i bu gözlem çalışmasına alındı. Nakil sonrası hastaneden çıktıktan sonra ilk 3 ay içinde hastaneye yatan (Gözlem Grubu, 62 hasta) , yatmayan ( Kontrol Grubu, 93 hasta) hastalar, greft fonksiyonları ve greft sağ kalımı açısından karşılaştırıldılar. Gözlem grubunun yatış nedenleri, yatış süresi ve 2. kez yatışın greft fonksiyonlarına etkisi kaydedildi. Her iki grup alıcı ve vericinin demografik özellikleri, immünolojik risk durumu, indüksiyon tedavisi, nakil yapıldığı sırada erken enfeksiyon ve rejeksiyon, taburcu greft fonksiyonları açısından değişkenlerin karakteristiklerine göre t-testi, ki-kare testi (Fisher's kesin ki-kare) ve Mann Whitney U ile karşılaştırıldılar. Erken hospitilazyon için risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla tek modelli multivaryans analizi kullanıldı. Greft sağkalımı için Kaplan-Meier testi, iki grubun karşılaştırılması ise log.rank analizi ile yapıldı.p
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to investigate the risk factors of early hospitalization after renal transplantation by examining various biochemical parameters, primary diagnoses, causes of hospitalization, survival of allograft / patient. PATIENTS AND METHODS: 155 of 158 recipients who underwent renal transplantation between 12.01.2016 and 31.12.2018 in Kidney Transplant Clinic were included in this observational study. Patients who were hospitalized within the first 3 months after transplantation (Observation Group, 62 patients) and patients who did not re-hospitalized (Control Group, 93 patients) were compared in terms of graft function and graft survival at post-transplantation period. In the observation group, duration and causes of hospitalization, the effects of re-hospitalization on graft function were recorded. Recipients and donors in both groups compared with Mann Whitney U, t-test and chi-square test (Fisher's exact chi-square) according to the characteristics of variables such as demographic characteristics, immunological risk status, induction therapy, early infection and rejection, graft functions at discharge. Single model multivariate analysis was used to determine risk factors for early hospitalization. Kaplan-Meier test was used to estimate graft survival and log.rank analysis was performed to compare these two groups.