Bipolar bozukluk tanılı hastalarda manik ve ötimik dönemde serum gelişmiş glikasyon son ürünü için çözünebilir reseptör (SRAGE) düzeyleri
Soluble form of receptor for advanced glycation end products(SRAGE) in the manic and eutimic period of patients with bipolar disorders
  1. Tez No: 618164
  2. Yazar: DENİZ ALTUNOVA
  3. Danışmanlar: DR. İKBAL İNANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bipolar Bozukluk (BB); tekrarlayan duygudurum dönemleriyle karakterize, ciddi bir hastalık olup, halen etyopatogenezi yeterince aydınlatılamamıştır. Artan sayıda kanıtlar, inflamatuar reaksiyonlar ve immün modülasyon, oksidatif stres, nörotrofinler, mitokondiriyal işlevler ve stresle ilişkili hormonal değişiklikler ve tüm bunların karmaşık ve karşılıklı etkileşimlerinin BB etyopatogenezinde rol oynadığını göstermektedir. Karbonil stres, karbonhidrat ve proteinlerin oksidasyonu ile artan reaktif karbonil bileşiklerinin (RCO'lar) üretimi veya bu bileşiklerin detoksifikasyonunun azalmasından kaynaklanan anormal bir metabolik durumdur. sRAGE (Solubl Reseptör for Advanced Glycation End Product) karbonil stres ürünleri de dahil bir çok inflamatuar sitokini kan dolaşımında bağlayarak bu moleküllerin reseptörlerine ulaşıp patolojik etkiler gerçekleştirmesini önleyebilen bir tuzak reseptör görevi görebilir. Bu çalışmanın amacı; Bipolar Bozukluk tanılı hastalarda sRAGE düzeyinin ölçülmesi, manik, ötimik hasta ve kontrol grubu arasında fark olup olmadığının belirlenmesi ve karbonil stresin bipolar bozukluğun etyopatogenezindeki rolünün araştırılmasıdır. Ayrıca, hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin serum sRAGE düzeyleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırmaya, 1 Kasım 2018- 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde DSM IV-TR tanı kriterlerine göre BB tip I tanısı ile takip edilen, en az 6 aydır ötimik olan 63 hasta, psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören 63 manik hasta ve yaş, cinsiyet açısından hasta grubu ile benzer özellikte 50 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hastalara Sosyodemografik Veri Formu, Klinik Global İzlenim Ölçeği (KGİ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise Sosyodemografik Veri Formu uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubundan 12 saatlik açlık sonrası kan alınarak serum sRAGE ve diğer klinik durumları dışlamak amacıyla glukoz, üre, kreatinin, kolesterol, trigliserid, HDL ve LDL çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bipolar Disorder is a serious disease characterized by recurrent mood episodes and its etiopathogenesis has not been elucidated. Increasing evidence suggests that inflammatory reactions and immune modulation, oxidative stress, neurotrophins, mitochondrial functions and stress-related hormonal changes, and all their complex and interactions, are involved in the etiopathogenesis of BD. Carbonyl stress is an abnormal metabolic condition caused by the production of reactive carbonyl compounds (RCOs) increased by oxidation of carbohydrates and proteins, or the reduction of detoxification of these compounds. sRAGE (Soluble Receptor for Advanced Glycation End Product) can act as a trap receptor capable of inhibiting the pathological effects of many inflammatory cytokines, including carbonyl stress products. The aim of this study; Measurement of sRAGE levels in bipolar disorder patients, determining whether there is a difference between manic, euthymic patient and control group and investigating the role of carbonyl stress in the etiopathogenesis of bipolar disorder. In addition, the relationship between sociodemographic and clinical characteristics and serum sRAGE levels was evaluated. Method: Sixty-three patients who were followed up with the diagnosis of type I BD according to DSM IV-TR diagnostic criteria, 63 manic patients hospitalized in psychiatry clinic and 50 healthy controls with similar features in terms of age, sex and patient group were included in Konya Training and Research Hospital Psychiatry Clinic between November 1, 2018 and July 1, 2019. Sociodemographic Data Form, Clinical Global Impression Scale (CGI), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) and Young Mania Rating Scale (YMRS) were applied to the patients. Sociodemographic Data Form was applied to the control group. Blood was drawn from the patient and control groups after 12 hours of fasting, and glucose, urea, creatinine, cholesterol, triglyceride, HDL and LDL were studied to exclude serum sRAGE and other clinical conditions.