Kronik obstrüktif akciğer hastalığı(KOAH) hastalarında inhaler cihazların yanlış kullanımı ve buna etken faktörler
Improper use of inhaler devices and factors in copd patients
  1. Tez No: 618176
  2. Yazar: SERHAT ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT KONUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmaya, KOAH tanısıyla rastgele toplam 75 hasta dahil edildi. Çalışma grubundaki hastaların yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, yaşadığı yer, hastalık süresi,sigara içme durumu, ilacı tarif eden, göğüs hastalıkları tarafından takip durumu, kullanılan cihaz çeşidi, ilaçtan memnun olma durumu ve cihazı kullanırken yeterli inhalasyon, doğru nefes, ağız yıkama ve toplam skorları çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri,inhaler cihazın kullanımı ile ilgili herhangi bir eğitim alıp almadığı ve aldıysa eğitimi kimin verdiği; inhalerin cihazların kullanım basamakları ile ilgili sorular içeren aynı zamanda hastaların cihaz kullanımı ile ilgili hangi aşamada ve neden hata yaptıklarını sorgulayan gözlem formu dolduruldu. Hastaların hastalık süresi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı takibi ve cihaz çeşidine göre Cihaz kurulumu, yeterli inhalasyon, nefes tutma, ağız yıkama ve toplam skoruyla değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, A total of 75 patients with the diagnosis of COPD were randomly included. Age, gender, educational status, place of residence, duration of illness, smoking status, follow-up by pulmonologist, type of device used, satisfaction with the drug, adequate inhalation, correct breathing, mouth washing and total scores were included in the study. The demographic characteristics of the patients, whether they received any training on the use of the inhaler device, and if so, who provided the training; The questionnaire was filled with questions about the usage steps of the inhaler and questions about the stage of the device usage and why they made mistakes. Patients were evaluated according to disease duration, follow-up the pulmonologist, and device installation, adequate inhalation, breath holding, mouth washing and total score.