10-18 yaş grubu çocukların anne ve babalarının ebeveyn tutumlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi (İstanbul üç ilçe örneği)
A research about opinion of 10-18 years old children toward their parents on their parental attitudes (İstanbul three districts example)
  1. Tez No: 618186
  2. Yazar: EMİNE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KEBİRE NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, 10-18 yaş grubu çocukların anne babalarının ebeveyn tutumlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma, İstanbul ili Avrupa yakası Kağıthane ilçesi; Anadolu yakası Pendik ve Tuzla ilçelerinde 2018-2019 yılında öğrenimini sürdüren 10-18 yaş grubu 47'si kız, 60'ı erkek olmak üzere toplam 107 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ve Yılmaz (2000) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Anne Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal olmadığı görülmüştür. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, frekans) yanı sıra non-parametrik veriler için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study we aimed to examine the perceptions of children with in the 10-18 years of age towards parenting style. Our research is descriptive and cross-sectional. In total 107 students with 47 female, 60 male students between 10-18 years of age, living in Kagithane, European side of Istanbul; Tuzla and Pendik, Asian side of Istanbul were recruited for the study in 2018-2019. To obtain data we used social demographic form created by us and parenting style scale adapted by Yilmaz (2000). To analyse data SPSS 25.0 software has been used. Kolmogorov Smirnov test revealed the data is not distributed normally. Mann Whitney U and Krystal Wallis tests have been used for nonparametric data in addition to several descriptive statistical methods (e.g. mean, standard deviation, frequency).