Kars ilindeki gebelerin doğum öncesi izlemler hakkında bilgi ve davranışlarının incelenmesi
Investigation of knowledge and behavior of pregnant women in Kars province about antenatal care
  1. Tez No: 618206
  2. Yazar: BETÜL CANKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma; Kars ilinde yaşayan gebelerin zamanında gebelik izlemlerinin yapılıp, aileyi doğuma ve doğum sonu döneme hazırlamak amacıyla Kars merkezdeki Yusufpaşa, Bülbül ve Ortakapı Aile Sağlığı merkezlerinde yürütülmüştür. Araştırmanın yapıldığı tarihler arasında araştırmanın yapıldığı Aile Sağlığı merkezlerine başvuran 323 gebe ile araştırma tamamlanmıştır. Veriler araştırmaya katılmayı kabul eden ve kriterleri sağlayan gebeler ile yapılan yüz yüze görüşmeler ile elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak hastaların kişisel özelliklerini içeren tanıtıcı bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma verileri Statistical Package for the Social Sciences for Windows 22 programı ile analiz edilmiştir. Sürekli değişkenlerin dağılımının normale yakın olup olmadığı KolmogorovSmirnov Z testiyle araştırılmıştır. Kesitsel istatistikler sürekli değişkenler için ortalama ± standart sapma veya ortanca (minimum-maksimum) olarak, kategorik değişkenler ise olgu sayısı ve yüzde (%) şeklinde gösterilmiştir. Kategorik değişkenler Ki-Kare (χ2), Fisher Exact testleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin %77.7'si 35 yaşın altındadır. Katılımcıların eğitim durumuna bakıldığında %15.4'ünün üniversite eğitimine sahip olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %23.5'inin daha önce düşük yaptığı, %4.3'ünün daha önce ölü doğum yaptığı öğrenilmiştir. Katılımcıların %69.3'ü bu gebeliklerinin planlı gebelik olduğunu belirtmiştir. Çalışmaya katılan gebelerin yaşları, eğitim durumları, gelir durumları, bilgi ve davranışları ile gebelikte tetanoz aşısı, demir kullanımı, D vitamini kullanımı, kan uyuşmazlığı, gebelik ile ilişkili diyabet ve oral glukoz tolerans testi, ikili tarama testleri, üçlü tarama testleri maddeleri ve alt maddelerinde gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılıklar saptanmıştır. Bu sonuçlara göre; çalışmanın daha geniş örneklemde ve farklı soyo-ekonomik düzeyde örneklemlere uygulanması, doğum öncesi izlemler hakkında gebelere eğitimler yapılması, ayrıca poster, afiş vb. hazırlanarak farkındalık ve bilinçlendirmenin oluşturulması önerilir. Anahtar Kelimeler; Doğum öncesi izlem, gebe, ebe
Özet (Çeviri)
This research was carried out to do pregnancy follow-up of pregnant women living in Kars on time and in order to prepare the family for birth and postpartum period in Yusufpaşa, Bülbül and Ortakapı Family Health Center in Kars.The research was completed with 323 pregnant women who applied to Family Health Center between the dates of the research. Descriptive information form containing personal characteristics of patients was used as data collection tool.The data were analyzed with SPSS for Windows 22 program. Whether the distribution of continuous variables is close to normal was investigated with the KolmogorovSmirnov Z test. Cross-sectional statistics are shown as mean ± standard deviation or median (minimum-maximum) for continuous variables, and categorical variables as number of cases and percentage (%). Categorical variables were evaluated by Chi-Square (χ2), Fisher Exact tests. 77.7% of the pregnant women participating in the study are under the age of 35. Considering the educational level of the participants, 15.4% were found to have university education. It was learned that 23.5% of the participants had a miscarriage and 4.3% had a stillbirth before. 69.3% of the participants stated that these pregnancies are planned pregnancy. Pregnant women participating in the study; age, first gestational age, number of pregnancies, educational status, income status, information and behaviors, tetanus vaccine in pregnancy, iron use, vitamin D use, blood incompatibility, pregnancy-related diabetes and OGTT, dual screening tests, triple screening test items and sub items were significantly different between the groups. According to these results; It is recommended that the study be applied to samples in a wider sample and at different socio-economic levels, trainings for pregnant women about prenatal follow-up, as well as preparing posters and posters to create awareness. Keywords; Prenatal follow-up, pregnant, midwife