Sağ alt ekstremitesi dominant olan hemiplejik hastalarda hemisfer tutulumunun denge, diz eklem pozisyon hissi ve taban altı basınç duyusuna etkisi
The effects of hemisphere involvement on balance, knee joint position sense and plantar foot sensation in hemiplegic patients with dominant right lower extremity
- Tez No: 618239
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, sağ alt ekstremitesi dominant olan hemiplejik hastalarda hemisfer tutulumuna göre denge, diz eklem pozisyon hissi ve taban altı basınç duyu sonuçlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, hemipleji tanılı 14 sağ hemiplejik ve 20 sol hemiplejik olmak üzere toplam 34 hasta ile gerçekleştirildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaş, baskın olan alt ekstremite, etkilenen taraf, inme etyolojisi, inme sonrası geçen süresi, Mini Mental Test sonuçları ve alt ekstremite Brunnstrom evreleri kaydedildi. Hastaların dengeleri Berg Denge Skalası ile değerlendirildi. Diz eklem pozisyon hissi değerlendirmesi için“Knee Goniometer®”isimli akıllı telefon uygulaması kullanıldı. Taban altı basınç duyusu değerlendirmesi için hafif dokunma, vibrasyon ve iki nokta ayrımı testi kullanıldı. Denge ile ilgili sonuçlar incelendiğinde, sol hemiplejik hastaların dominant ve sağ hemiplejik hastaların dominant olmayan taraflarına ait denge skorları diğer ekstremitelerine göre daha iyi bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the results of balance, knee joint position sensation, and plantar foot sensation of dominant and non-dominant sides in patients with right and left hemiplegia. The study was carried out with a total of 34 individuals, 14 right hemiplegic and 20 left hemiplegic, with a diagnosis of hemiplegia. Age, dominant lower extremity, affected side, aetiology of stroke, duration after stroke, mental status, and lower extremity Brunnstrom and Ashworth stages were recorded. Functional balance level was determined using the Berg Balance Scale. A smartphone application called“Knee Goniometer®”was used to evaluate the knee joint position sense. Light-touch pressure, vibration, and two-point discrimination tests were used to assess plantar foot sensation.