Bilgisayar destekli öğretim yönteminin İngilizce öğretiminde etkililiği
  1. Tez No: 61825
  2. Yazar: NİLGÜN ULUSER İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
168 VII. ÖZET, TARTIŞMA VE ÖNERİLER 7.1. Özet liu araştırına,“bilgisayar destekli öğretini yönteminin İngilizce öğretiminde etkililiği”ni saptamaya yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmanın 1. aşaması, deneysel modelde düzenlenmiş ve İngilizce dersinde geleneksel öğretim yöntemi ile bilgisayar destekli öğretim yönteminin karşılaştırılması amacını gütmüştür. Araştırmanın 2. aşamasında ise, uygulamaya katılan öğrencilerin başarılarına cinsiyet, yaş, anne ve babanın eğitim durumları, evlerinde bilgisayar ve İngilizce konuşan biri olup olmama, özel ders alıp almama ve denetim odakları özelliği gibi değişkenlerin etkisi sınanmıştır. Bilgisayar destekli öğretim yönteminin İngilizce öğretiminde etkililiğini saptamak üzere, Üsküdar ilçesi Üsküdar Anadolu Lisesi 6. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu evrenden, aynı öğretmenin ders verdiği 2 şube örneklem grupları olarak seçilmiştir. Random olarak deney ve kontrol grupları şeklinde belirlenen şubelerden her birine farklı bir öğretim yöntemi uygulanmıştır. İngilizce dersleri; deney grubunda (n=35), bilgisayar destekli öğretim yöntemine uygun olarak, kontrol grubunda (n=34) ise her iki gruba da birinci yan yılda uygulanan geleneksel yöntemin bir devamı olarak yürütülmüştür. Öğrencilere 1. dönemde uygulanan testlerin ortalamaları, onların ön test puanlarını, ikinci dönemde uygulanan testlerin ortalamaları ise son test puanlarını oluşturmuştur. Araştırmanın yapıldığı okulda, İngilizce öğretmeni 1. dönemde de her iki sınıfa da aynı gün ve saatte aynı testi uyguladığı için, öğrencilerin ön test puanlarının gruplar arasındaki gerçek farklılığı ortaya koyduğu varsayılmıştır. Grupların son test puanlan ise, yine aynı sistemle elde edilmiş ve her iki gruba da aynı gün ve saatte uygulanan altı başarı testinden elde ettikleri puanların aritmetik ortalaması olarak belirlenmiştir. Kontrol ve deney gruplarının, araştırma sonucunu etkileyecek değişkenlerden birisi olarak düşünülen zeka puanlan açısından gerçekte birbirlerine benzeyip169 benzemediklerini tespit etmek için her iki grubu oluşturan öğrencilere“The Progressive Matrices Test”uygulanmış ve bağımsız örneklemlerde t-testi analizleriyle grupların zeka açısından anlamlı bir düzeyde farklılaşmadıkları ortaya konmuştur (p.05). Deney grubunun son test puanlarıyla denetim odakları testi puanları arasında Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı ise (r.372) istatistiksel olarak anlamlıdır (p-".01). İngilizce öğrenme başarısının, cinsiyete göre farklılaşıp fârkhlaşmadığını tespit etmek amacıyla, cinsiyet değişkeni ile örneklem grubunun bütünü ile ve deney- kontrol grupları arasında tek yönlü varyans analizi hesaplamaları yapılmıştır. Ders yılı boyunca İngilizce derslerinin geleneksel öğretim yöntemleri ile yürütüldüğü kontrol grubu ile, 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to find out the effectiveness of CAI (Computer Assisted Instruction) in teaching English. The first step of the study has been arranged in an experimental model and aims to compare the traditional and computer-assisted teaching methods. The second phase of the research aims to determine the effects of various variables such as gender, age, educational status of parents, having a computer at home, having someone who speaks English at home, private tutoring and locus of control. The 6lh graders of Üsküdar Anatolian High School were the population of the research. The sample groups of the research were assigned to experiment and control groups by using random class sampling method. The only criterion in choosing the sample groups was to have been taking English courses from the same teacher. The average of the achievement tests applied in the first semester was computed to be used as students' pre-test scores. The average of English achievement test scores of second semester constituted students' post-test scores. Since the tests had been given at the same time by the same teacher to both groups in the first semester, it was assumed that the real difference between the control and experiment groups had been determined by the tests. The post-test scores were obtained by using the same system. Since the IQ scores had been considered as an important variable which could effect the results of the research.“The Progressive Matrices Test”was applied to students in both groups to find out the real similarities or differences between the groups. Each group's IQ scores were then computed by using independent groups t-test analysis. The result of this analysis has shown that the difference between the groups is not statistically significant (p>.05). Another important variable, which could effect the research result, was determined as the students' prior knowledge of English. After analysing the pre-test scores by using the same technique, no statistically significant difference was found between the experiment and control groups (p>.05). Besides“The Nowicki-Strickland Locus of Control Test”, a“Personal Information Form”was used to collect the necessary data from the students. mThe first aim of the research was to find out if the post-test scores of the experiment and control groups were significantly different. After analysing the data by using independent samples t-test, a statistical significant difference was found between the two groups (p.05). The experiment group's post-test scores and Nowicki-Strickland Locus of Control test scores which were used to find out the Pearson cross-product correlation coefficient (r=.372) for experiment group has shown significance at p.05). When the control group's data was analysed alone, the averages of the lsl semester (p.05). To find out if the English learning achievement level differs according to the mothers' educational status, a one-way Anova analysis was used. Post-test scores of the students proved a significant difference according to mothers' educational level (p.05), pre-test scores of both control and experiment groups increased as the educational level of mothers increased. A one-way Anova analysis was used to determine if the English learning achievement level differ according to fathers' educational status. All the students' pre-test scores increased as their fathers' educational level increased. However, this difference iv