Bilgisayar destekli matematik eğitiminde geogebra yazılımının kullanımı: Bir sistematik literatür çalışması
The use of geogebra software in computer-assisted mathematics education: A systematic literature study
- Tez No: 969542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2024 yılı Eylül ayına kadar gerçekleştirilen Bilgisayar Destekli Matematik Öğretiminde GeoGebra Yazılımının kullanımına ilişkin bilimsel araştırmaları sistematik bir biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Bilgisayar destekli öğretim, öğrencilerin soyut matematiksel kavramları daha somut ve görsel hale getirmelerine olanak tanımaktadır. Bu bağlamda en yaygın kullanılan yazılımlardan biri olan GeoGebra, öğretim sürecine önemli katkılar sunmaktadır. GeoGebra'nın eğitimdeki rolüne ilişkin kapsamlı analizler hem öğretim kalitesinin artırılmasına hem de bu yazılımın pedagojik potansiyelinin daha derinlemesine anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden döküman incelemesi yöntemi içerisinde bibliyometrik analiz yöntemi ve sistematik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, Web of Science veri tabanında yer alan çalışmalar arasından,“GeoGebra”anahtar kelimesiyle taranan ve devamında gerekli filtreleme işlemlerinin yapılmasının ardından (sadece makale çalışmaları, eğitim alanında yapılmış çalışmalar, dili Türkçe ve İngilizce olan çalışmalar) bulunan 285 makale ile bibliyometrik analiz yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda 2015 ile 2024 yılları arasında yayınların giderek arttığı tespit edilmiştir. Yayın sayısı bakımından ise Türkiye, Amerika ve Sırbistan ilk 3 sırada yer aldığı görülmüştür. Yapılan yayınların en çok Dicle, Johannes Kepler ve Novi Sad üniversitelerinde yapıldığı görülmektedir. Ardından bibliyometrik analiz ile incelediğimiz makaleler üzerinden de Türkiye kaynaklı olan 55 makale detaylı analiz için seçilmiştir. Sistematik literatür taraması yöntemiyle incelenen makalelerin çoğunluğunun nitel araştırma yöntemine ve durum çalışması desenine sahip olduğu, veri toplama aracı olarak ise görüşme ve test gibi araçların öne çıktığı belirlenmiştir. Uygulama alanı bakımından birbirine yakın sonuçlar çıktığı (Matematik, Geometri ve Karma), dile göre ise yayınların çoğunun İngilizce yazıldığı görülmüştür. Araştırmaların özellikle 2022 yılında, COVID-19 pandemisinin etkisiyle yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Katılımcı profilleri incelendiğinde ise matematik öğretmen adaylarının öne çıktığı görülmüştür. Bulgular, GeoGebra yazılımının problem çözme becerileri, matematiksel düşünme ve uzamsal yetilerin gelişimine katkı sağladığını; ayrıca öğrencilerin matematik derslerine yönelik ilgi ve motivasyonlarını artırdığını ortaya koymuştur. Elde edilen veriler, GeoGebra'nın matematik öğretiminde hem bilişsel hem de duyuşsal kazanımlar açısından etkili bir araç olduğunu ortaya koymakta ve gelecekteki öğretim uygulamalarında bu yazılımın daha etkin bir şekilde kullanılabileceğine işaret etmektedir. Bu çalışma, GeoGebra'nın eğitimdeki etkililiğini anlamaya yönelik literatüre katkı sunmayı ve alana ilişkin yeni araştırmalara yön vermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically examine scientific research conducted up to September 2024 regarding the use of GeoGebra software in computer-assisted mathematics instruction. Computer-assisted instruction enables students to transform abstract mathematical concepts into more concrete and visual forms. In this context, GeoGebra, one of the most widely used software tools, offers significant contributions to the teaching and learning process. Comprehensive analyses of GeoGebra's role in education not only help enhance instructional quality but also allow for a deeper understanding of the software's pedagogical potential. Within the scope of this research, the document analysis method, a qualitative research approach, was employed, incorporating both bibliometric analysis and systematic literature review methods. Accordingly, a bibliometric analysis was conducted on 285 articles retrieved from the Web of Science database using the keyword“GeoGebra,”with subsequent filtering based on article type, field of education, and language (Turkish or English). The analysis revealed a steady increase in publications between 2015 and 2024. In terms of the number of publications, Turkey, the United States, and Serbia ranked as the top three countries. The majority of the publications were affiliated with Dicle University, Johannes Kepler University, and the University of Novi Sad. From the bibliometric dataset, 55 articles originating from Turkey were selected for in-depth analysis. The systematic literature review showed that most of the examined studies adopted qualitative research methods, particularly case study designs, and frequently used interviews and tests as data collection tools. Regarding the subject areas, the studies mostly focused on mathematics, geometry, or a combination of both. Most of the publications were written in English. Notably, there was a marked increase in research during 2022, likely influenced by the impact of the COVID-19 pandemic. In terms of participant profiles, pre-service mathematics teachers were the most commonly studied group. The findings indicate that the use of GeoGebra contributes to the development of problem-solving skills, mathematical thinking, and spatial abilities, and also enhances students' interest and motivation toward mathematics courses. The results suggest that GeoGebra is an effective tool for supporting both cognitive and affective learning outcomes in mathematics education. Furthermore, the findings point to the potential for more effective integration of GeoGebra into future instructional practices. This study aims to contribute to the literature on the effectiveness of GeoGebra in education and to guide future research in the field.